Kaori Sakamoto: Biografi, Krijimtari, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Kaori Sakamoto është një figurë kryesore në ekipin kombëtar japonez të patinazhit. Pas shpatullave të një atleti që performon në patinazh të vetëm - fitore në kampionate të niveleve të ndryshme dhe Grand Prix. Në vitin 2018, patinatorja figura fitoi një medalje të artë në Kampionatin e Katër Kontinenteve, dhe në vitin 2019 ajo u bë më e mira në Kampionatin Japonez.

Kaori Sakamoto: biografi, krijimtari, karrierë, jetë personale

Rruga drejt sportit të madh

Kaori Sakamoto lindi më 9 Prill 2000 në Kobe. Ky qytet japonez, i vendosur në ishullin Honshu, është porti kryesor i vendit dhe qendra e tregtisë ndërkombëtare.

Familja vendosi që vajza të shkonte për patinazh artistik që në moshë të vogël, zgjedhja doli të ishte e duhura. Kaori i ri debutoi në Grand Prix në Republikën Çeke në 2013. Kjo seri e konkurseve prestigjioze është e organizuar për patinatorë të rinj dhe zhvillohet në disa faza në pistat e akullit në vende të ndryshme. Përveç kësaj, atletja së pari hyri në akullin e Kampionatit Japonez të Patinazhit Artistik. Vajza përsëriti suksesin e saj vitin e ardhshëm dhe mori të drejtën për të përfaqësuar vendin e saj në kampionatin ndërkombëtar të të rinjve në Talin, ku hyri në gjashtë më të mirët, dhe për herë të parë hyri në akullin e kampionatit kombëtar për të rritur.

Imazh
Imazh

Sezoni 2015/2016 ishte shumë i suksesshëm për patinatorin. Ajo filloi në Kupën e Azisë së bashku me atletë të shquar për të rritur, por performoi me shumë besim dhe fitoi bronzin. Pastaj ajo kaloi disa faza në garat e të rinjve në Letoni, ku mori një medalje argjendi dhe në Poloni, ku u bë e katërta. Në Lojërat Olimpike Dimërore për të Rinjtë në Norvegji, patinatori artistik japonez ishte midis gjashtë më të mirëve. Në prag të Olimpiadës, atletja fitoi Grand Prix në shtëpi dhe u bë i dyti në Paris. Ajo ishte gjithashtu një nga fituesit e Çmimit të Madh për Junior në Marsejë. Pasi u bë fitues i Kampionatit të Juniorëve, Kaori hyri me guxim në luftën e kampionatit kombëtar, debutuesi zuri vendin e 8-të. Gjatë shumë garave sportive, patinatorja ka qenë në gjendje të përmirësojë performancën e saj të mëparshme atletike.

Imazh
Imazh

Sezoni olimpik

Sakamoto filloi sezonin e ri 2017-2018 në Kupën e Azisë, ku fitoi një fitore të madhe. Atletja mbajti disa turne të tjerë në Shtetet e Bashkuara, por asaj i mungonte besimi për tu ngjitur në podium. Kjo u pasua nga një seri Grand Prix në Rusi, në këtë fazë fati u kthye nga ajo dhe Kaori përfundoi në mes të tabelës së turneut. Por në skenën amerikane të Grand Prix, patinatori nga Japonia u bë i dyti. Sportisti japonez i njëjte e kaloi fundin e vitit në kampionatin kombëtar, luftoi për ari, por sa i përket pikëve totale, u hodh vetëm hapi i dytë i podiumit. Një muaj më vonë, në kampionatin kontinental në Taipei, patinatorja paraqiti një surprizë për gjyqtarët dhe spektatorët, duke fituar me besim titullin kampion dhe duke përmirësuar rezultatet e saj.

Në Lojërat Olimpike në Korenë e Jugut, ajo doli si një zëvendësuese në programin falas dhe zuri vendin e fundit. Sipas rezultateve të garës në turneun individual të Olimpiadës, vajza ishte në vendin e 6-të, dhe ekipi nga Japonia ishte në vijën e 5-të të tabelës së turneut.

Imazh
Imazh

Arritjet e tjera

Në vitin 2018, patinatorja artistike japoneze vazhdoi karrierën e saj dhe u bë fituesja absolute e Kampionatit të Katër Kontinenteve, dhe shokët e saj të skuadrës zunë vende në podiumin afër. Kontributi i tyre në zhvillimin e patinazhit kombëtar të figurave ishte i madh, sepse një fitore e tillë për ekipin japonez ishte vetëm në vitin 2003 dhe 2013. Gara vjetore u shfaq në 1999 si një analog i Kampionatit Evropian. Në të marrin pjesë atletë nga Amerika, Azia, Australia dhe Oqeani. Një program falas i quajtur "Amelie", me të cilin Sakamoto interpretoi, e kënaqi këndshëm audiencën me një bollëk kaskadash kërcimesh, të përbërë nga një lak i trefishtë dhe axel i dyfishtë, si dhe hapa të nivelit të katërt. Kështu, patinatorja vendosi rekordin e saj personal në program - 142, 87 pikë, dhe në shumën totale të garave - 214, 21 pikë. Shesh patinazhi në Taipei është bërë një nga patinatorët e preferuar dhe i sjell asaj fitoren. Ajo kthehet këtu çdo vit, këtu ndihet e sigurt dhe e qetë.

Kaomi i qeshur dhe karizmatik është bërë një zbulim i vërtetë i sezonit. Ai i solli vajzës fitoren në kampionatin kombëtar dhe argjendin në fazën e Grand Prix të Amerikës. Në kampionatin botëror të patinazhit figura, gruaja japoneze ishte vetëm e pesta, pavarësisht nga fakti se patinoi shkëlqyeshëm në programin e shkurtër, dhe rezultati i saj - 76, 86 pikë - u bë rekord personal i një atleti në garat e këtij niveli. Sakamoto filloi programin e saj falas me një rrugë koreografike, e cila në mënyrë të padukshme rrodhi në hapin e fundit të të gjithë programit - zhvillimi dinamik arriti kulmin e tij.

Imazh
Imazh

Theksi në kërcim

Ka shumë fitore në biografinë sportive të patinatorit figura japonez. Një karakter i vërtetë samurai, të cilin ajo e demonstron në të gjitha garat, e ndihmon atë të arrijë rezultate. Gjatë trajnimit në Helsinki, ajo goditi kokën dhe praktikisht dështoi në programin e shkurtër. Por arrita të tërhiqem së bashku dhe të skate shkëlqyeshëm të programit falas, i cili u bëri përshtypje të gjithëve. Patinatori i figurave arriti të mbajë shiritin dhe u bë i treti në konkurs në Finlandë.

Përparësia kryesore e Kaori është hedhja e madhe, të cilën ajo i përfshin në një numër të madh në programet e saj, duke i alternuar ato me lidhje koreografike. Trajnerët e saj vendosin një detyrë super - të forcojnë theksin në kërcime, të cilat Sakamoto kombinojnë në mënyrë të përsosur me muzikën dhe rezulton të jenë tepër të buta, me ulje dhe dalje "mace".

Çdo performancë e patinatorit të famshëm japonez të figurave është e ndritshme dhe spektakolare, me muzikë të zgjedhur mirë dhe e mbushur me elemente komplekse sportive. Por pas fluturimit të saj në akull qëndron shumë punë dhe orë trajnimi. Tashmë, ajo po përgatitet për fazat e reja të Grand Prix, e cila do të mbahet së shpejti në Shtetet e Bashkuara, si dhe për turneun në Grenoble. Lufta do të jetë e nxehtë, sepse gara do të mbledhë së bashku shumë atletë të fortë dhe të qëndrueshëm, përfshirë nga Rusia. Sot, në jetën personale të 19-vjeçarit Kaori Sakamoto, sportet janë në vendin e parë, si dhe një dashuri e madhe për patinazhin artistik dhe dëshirën për të fituar.