Geduev Aniuar Borisovich: Biografi, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Aniuar Geduev - medalist i argjendtë i Olimpiadës në Rio de Janeiro, mundës rus, medalist i artë i Lojërave Evropiane në Baku, Mjeshtër i Nderuar i Sporteve.

Geduev Aniuar Borisovich: biografi, karrierë, jetë personale

Sportisti i famshëm lindi më 26 janar në fshatin Kabardino-Balkarian të Psygansu në 1987. Nga mosha njëmbëdhjetë vjeç, djali filloi të praktikonte mundje në stil të lirë.

Fillimi më i shpejtë

Aniuar erdhi në seancën e tij të parë stërvitore me vëllain e tij të madh Alim. Menjëherë djali pësoi një prapambetje: ai u dëmtua rëndë në garën e parë.

Aniuaru theu krahun e djathtë, por dëmtimi nuk e ndali atletin e ri. Trajneri i parë i mundësit Arsen Khasanov mund të shihte shpejt perspektiva të shkëlqyera tek djali.

Ai i tha familjes së Geduev se djali i tyre ishte i vetmi në një mijë. Atletit fillestar iu desh të ndërthurë stërvitjen me studimin.

Sidoqoftë, gjithçka pati sukses falë mbështetjes së të afërmve dhe miqve. U takon atyre që ai, sipas tij, u detyrohet arritjeve të tij. Karriera sportive e të rinjve nuk ishte gjithmonë e suksesshme.

Mundësi nuk mori pjesë në garat e të rinjve: ai vazhdimisht merrte dëmtime të rënda. Mundësi më vonë e quajti këtë fazë "shiritin e tij të zi".

Duke parë qëndrueshmërinë e Geduev, trajnerët menduan se potenciali i Geduev ishte i madh. Ai mori një shans për të performuar menjëherë me një ekip të të rriturve. Mentorët kishin të drejtë.

Arritjet sportive

Arritja e parë e madhe e mundësit të ri ishte një medalje bronzi në vitin 2009 nga kampionati rus në kategorinë deri 74 kg. Në vitin 2010, atletja fitoi Kupën e Botës.

Në Kupën Ramazan Kadyrov, Aniuar zuri vendin e dytë, dhe në Ivan Yarygin Grand Prix ai zuri vendin e tretë. Kampionati i Argjendtë i Rusisë 2011 u shënua nga faza tjetër e biografisë së mundjes.

Pas një beteje me Adam Saitiev në 2012, Geduev u dënua në çerekfinalet e kampionatit kombëtar. Kundërshtari i tij fitoi fitoren. Pas kësaj, Aniuar gati u nda me sportin. Sidoqoftë, ai përsëri arriti të qetësohej së shpejti.

Në vitin 2013, Geduev përfaqësoi Rusinë në Kampionatin Evropian të mbajtur në Tbilisi. Atje, atleti mori ari i tij i parë, duke treguar klasën më të lartë.

Mundësi përfundoi një nga periudhat e secilës periudhë të tij përpara afatit. Ai donte të demonstronte një lojë të bukur dhe e bëri atë.

Në vitin 2014, Geduev konfirmoi me besim titullin e kampionit, pasi kishte marrë përsëri ar në Lojërat Evropiane.

Në vitin 2015, derrkuci i tij u rimbush me tre medalje të tjera. Në kampionatet kombëtare dhe evropiane, Aniuar mori kampionatin, dhe në renditjen botërore ai u bë i treti.

Merita dhe njohja

Më 17 qershor, u zhvillua një takim me Soner Demirtas. Aniuar vendosi turqin me një rezultat mahnitës dhjetë zero.

Kampionati rus i mundjes në stilin e lirë të zhvilluar në Yakutia në 2016 i solli Geduev një biletë për në Lojërat Olimpike në Brazil në 2016 dhe përsëri ari. Kabardian Aniuar përfaqësonte atdheun e tij të vogël dhe Territorin e Krasnodarit.

Në çerekfinale, Geduev u takua me tre herë fituesin e kampionatit botëror Amerikan Jordan Burrows dhe doli fitimtar. Aniuar humbi ndaj atletit nga Irani, Hasan Yazdani, në finale.

Si rezultat, mundësi u bë i dyti në Lojërat Olimpike 2016. Të gjithë e kishin të vështirë në luftën e fundit. Geduev iu pre vetulla gjatë betejës. Ai arriti në finale me një fashë që i mbuloi plotësisht syrin e majtë. Si rezultat, sportisti shpejt humbi epërsinë e tij në pikë.

Iraniani mori hak, duke barazuar rezultatin fjalë për fjalë në sekondat e fundit. Kjo siguroi fitoren e Yazdani.

Në fshatin e tyre të lindjes, Aniuara quhet "luani Adighe". Fshatarët e përshëndetën atë si një hero. Bashkatdhetarët e pranuan argjendin e Aniuar si ar.

Për arritje të tilla të larta, mundësit u dha një certifikatë për një apartament me katër dhoma të vendosura në qendër të Nalchik dhe një makinë Mercedes. Puna e ekipit stërvitor nuk mbeti pa çmime. Arsen Khasanov dhe Alexey Kaziev iu dorëzuan çelësat e makinave premium Toyota Camry.

Me dekretin e Presidentit të Rusisë, Geduev u dha Medalja e Urdhrit të Meritës për Atdheun, shkalla e parë.

Jeta personale

Sportisti nuk e bën jetën familjare publike. Ai eshte i martuar.

Gruaja quhet Zalina. Familja e madhe ka dy djem dhe një vajzë: Idar, Yasmina dhe Rasim.

Pavarësisht dashurisë së tij të madhe për gruan dhe fëmijët e tij, Aniuar shmang fotografimin e të afërmve të tij në rrjetet sociale. Ai i kushton të gjitha arritjet familjes së tij, për hir të familjes së tij ai përpiqet të arrijë gjithçka në sport.

Më 14 qershor, atletja u informua për lindjen e një fëmije pas mbërritjes në Baku për Kupën e Botës 2015. Ai pranoi se donte të fitonte shpejt dhe të shkonte në shtëpi për të parë fëmijën dhe gruan e tij.

Në vitin 2017, Geduev mori një ftesë për të përfaqësuar Iranin midis klubeve në Kampionatin Botëror të Mundjes së Lirë. Për herë të parë një kategori deri në 79 kg u prezantua atje. Kjo i interesoi mundësit të famshëm.

Me një lartësi prej 175 cm, ai peshon 82 kg. Më parë, për çdo konkurs, Aniuar duhej të voziste shumë. Trajnimi përfshinte ushqim të veçantë, vrapim.

Gjëja kryesore është të mos humbasë momentin e fillimit të dehidrimit. Deficiti i lagështisë kompensohet me thithjen përmes lëkurës. Si rezultat, humbja e peshës është më e vështirë.

Në 2018, dhe në Mars, Ulan-Uda organizoi një turne për çmimin e kokës së Buryatia. Nga atje, Aniuar u desh të tërhiqej para afatit për shkak të dhimbjeve të forta në vendin e një dëmtimi të rëndë që kishte marrë më parë. Mundësi i famshëm nuk guxoi të rrezikonte para kampionatit botëror të Prillit.

Por ekipi rus nuk mundi të shkonte në këto gara. Për shkak të refuzimit të vizave amerikane, rusët nuk ishin në gjendje të shkonin në Iowa City.

Geduev mori pjesë në një udhëtim në qytetet e Yakutia. Aty u mbajt festivali Alrosa Mood. Në shoqërinë e kolegëve, Aniuar zhvilloi klasa master për fillestarët dhe mori pjesë në gara.