Alexander Balandin: Biografia, Krijimtaria, Karriera, Jeta Personale

Alexander Sergeevich Balandin është një atlet i famshëm rus, gjimnastikë, Mjeshtër i Nderuar i Sporteve të Rusisë, anëtar i ekipit kombëtar rus të gjimnastikës artistike.

Alexander Balandin: biografia, krijimtaria, karriera, jeta personale

Alexander Balandin është një gjimnastik i cili ka lindur më 20 qershor 1989 në Karelia, përkatësisht në Petrozavodsk. Që nga fëmijëria, Sasha donte të merrej me sport, dhe në moshën 5 vjeç nëna e tij e dërgoi atë në seksionin e gjimnastikës. Sasha gjithmonë tregonte vullnetin për të fituar dhe punonte shumë.

Imazh
Imazh

Fillimi më i shpejtë

Shumë shpejt Sasha arriti rezultate të shkëlqyera dhe ishte në gjendje të arrijë nivelin më të lartë të profesionalizmit, ai mori pjesë në gara ndërkombëtare, tashmë në 2007 Sasha zuri vendin e 3-të në Kupën e Botës. Në Kupën e 10-të Botërore, e cila u mbajt në Moskë, Sasha zuri vendin e parë, dhe në vitin e 11-të ai u bë fituesi i Kampionatit Rus.

Imazh
Imazh

Në vitin e 12-të, në Kampionatin Evropian, Aleksandri zuri vendin e 2-të. Në karrierën sportive të Balandin, nuk ka fitore në Lojërat Olimpike: Sasha donte të hynte në listën e pjesëmarrësve, por ia dha vendin e tij Konstantin Pluzhnikov.

Lëndim i rëndë

Për fat të keq, duke folur në Kupën e Rusisë, i cili u mbajt në Yekaterinburg, Balandin zbarkoi pa sukses dhe mori një dëmtim në kockën e kofshës, atletit iu desh të tërhiqej nga gara. Aleksandri i mbijetoi dy operacioneve të mëdha, të cilat kaluan pa probleme.

Imazh
Imazh

Pas operacioneve, Sasha u dërgua në sanatoriumin e Moskës. Balandin u shërua shpejt dhe vazhdoi të stërvitej në formën e tij të mëparshme. Pas restaurimit, Aleksandri komplikoi programin e tij të performancës, duke komplikuar disa nga elementët.

Performanca në Lojërat Olimpike

Momenti më i rëndësishëm në karrierën e Balandin po afrohej - Lojërat Olimpike, të cilat u mbajtën në Angli, në vitin e 12-të, ishte Sasha ai që u bë kandidati kryesor për pjesëmarrje. Fatkeqësisht, atletët nuk fituan asnjë medalje në këtë Lojëra Olimpike.

Imazh
Imazh

Gjykatësit, atletët dhe spektatorët argumentuan njëzëri se Aleksandri meritonte një medalje argjendi. Në këtë olimpiadë, Aleksandri zuri vetëm vendin e 4-të, fitorja ishte shumë afër.

Lojërat e Dytë Olimpike

Në vitin 2014, në Kampionatin Evropian, Balandin fitoi dy medalje të arta, njëra në garën individuale dhe tjetra në garën e skuadrës. Pas konkursit, Aleksandrit iu desh të nënshtrohej një operacioni, dëmtimi i së kaluarës bëri të vetën.

Imazh
Imazh

Pas operacionit, Sasha u kthye në stërvitje, por i kaloi përgjysmë. Vlen të harrohet për Lojërat Olimpike, të cilat u zhvilluan në Rio de Janeiro, në vitin e 16-të. Sasha e kuptoi se kjo ishte shansi i fundit për të arritur në Lojërat Olimpike, Balandin i dha fund karrierës së tij sportive.

Tani Sasha punon si trajner në Shkollën e Aftësive të Larta Sportive.