Pavel Karelin: Biografi, Krijimtari, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Atleti Pavel Karelin u quajt krenaria e vendit. Kërcuesi rus i skive ishte një mjeshtër ndërkombëtar i sporteve. Skiatori premtues kishte shumë përpara.

Pavel Karelin: biografi, krijimtari, karrierë, jetë personale

Pavel Alekseevich Karelin nga Nizhny Novgorod hyri me shpejtësi në botën e sporteve. Ai u bë një nga skiatorët më profesionistë në botë. Karriera e atletit u ngjit shpejt. Ai fitoi shumë gara, nuk do të pushonte në dafinat e tij.

Rruga drejt lartësive sportive

Pavel lindi në 27 Prill në Gorky në 1990. Që në moshë të vogël, nipi u rrit nga gjyshja e tij. Maria Viktorovna e solli fëmijën në shkollën lokale të sporteve. Kjo ishte pika e kthesës në biografinë e kampionit të ardhshëm.

Pavel u ngjit së pari në trampolinë nga kurioziteti në moshën nëntë vjeç. Atletit të ri i bëri përshtypje si lartësia, ashtu edhe shpejtësia. Ai e kuptoi se ky ishte fati i tij. Gjyshja u gëzua për sukseset e djalit dhe e mbështeti atë me të gjitha forcat.

Që nga fëmijëria, Pali dallohej nga këmbëngulja. Ai tregoi rezultate të larta. Talenti u dallua shpejt nga specialistët. Skiatori u bashkua me ekipin e të rinjve në 2003, dhe në 2007 ai u bashkua me ekipin e kërcimit për të rritur.

Një rol të rëndësishëm në zhvillimin profesional luajti njerku i tij, i cili merrej me patinazh të shpejtë. Karelin e perceptoi largimin e tij nga jeta si një humbje të madhe.

Që nga Shtatori 2007, djali shtatëmbëdhjetë vjeçar ka filluar të marrë pjesë në Kupat e Botës. Në një nga fazat e konkursit, ai u bë i nëntë. Një vend në dhjetëshen e parë e lejoi Pavel të siguronte udhëheqjen në ekipin kërcues të vendit.

Ai nuk pushoi së lëvizuri derisa ta kishte arritur atë. Së shpejti, skiatori tashmë fitoi çmime në gara ndërkombëtare dhe u përmend gjithnjë e më shumë në shtypin botëror.

Në 2008-2010, Pavle hyri në dhjetë skiatorët e rinj në kampionatet botërore. Kupa Botërore e Shkurtit në garën për skuadër i solli atletit në vitin 2009 vendin e dytë. Në lojërat në Vancouver në 2010, ekipi përfundoi i dhjeti. Personalisht, Pavel zuri një vend në fillim të dekadës së tretë.

Suksese dhe Rënie

Që nga fillimi i vitit 2011, Karelin me besim u bë i dyti në "Tour of Four Hills", duke ia lënë titullin vetëm kampionit të botës Simon Amman. Në sezonin 2010-2011, skiatori ishte njëzet e tretë në renditjen e përgjithshme.

Ai përsëri mori argjend në garat ndërkombëtare të verës. Pas kësaj, Pavle përfundoi i gjashti dy herë. Karelin u quajt pretendente për "arin" e Olimpiadës së Soçit.

Djali nuk iu dorëzua vështirësive, ai ishte gati të stërvitej pa ndërprerje. Gjatë kërcimeve, atletja ishte tepër e qetë dhe e përqendruar. Ai kurrë nuk e humbi qetësinë e tij në asnjë rrethanë. Trampolina dukej sikur e tërhiqte atë.

Alexander Svyatov, traineri i një skiatori, ndaloi nxënësin më shumë se një herë, duke e bindur atë të pushonte. Pavel arriti të ishte në shtëpi rrallë.

Ai vazhdonte të ndalet në gara të huaja ose ishte në stërvitje. Pasi ishte në Nizhny Novgorod, Pavel vizitonte gjithmonë gjyshen dhe trajnerin e tij të dashur, i cili u kthye në një anëtar të vërtetë të familjes për një atlet.

Karelin dhe i zgjedhuri i tij Nadezhda po prisnin me padurim mbërritjen. Pavel i bëri vajzës një ofertë. Zyrtarisht, të rinjtë planifikuan të bëhen burrë dhe grua në 2012. Vajza e kuptoi mungesën e gjatë të dhëndrit. Ajo ndoqi rrjedhën e garave të tij në të gjitha kampionatet.

Kërcim i ndërprerë

Papritur për të gjithë, fillimi i vjeshtës 2011 ishte koha e shkarkimit të trajnerit të ekipit kombëtar Svyatov. Nxënësi i përkushtuar ishte në dëshpërim. Ai nuk pranoi të ndryshonte mentorin. U vendos që të përgatiteshin për kampionatin vetëm nën udhëheqjen e Svyatov.

Si rezultat, Karelin u hoq nga gara. Këshilli i Federatës së Kërcimit planifikoi të merrte një vendim në fund të Tetorit 2011. Pavel nuk jetoi dot për të parë vendimin. Ai u rrëzua disa javë para mbledhjes së planifikuar.

Aksidenti ndodhi më 9 tetor. Pavel po voziste përgjatë autostradës Nizhny Novgorod-Kazan. Vëllai i madh i nuses dhe një mik i atletit ishin ulur në kabinën e makinës së tij. Goma e makinës shpërtheu, automjeti fluturoi në korsinë e ardhshme dhe u përplas me kamionin.

Qesja e ajrit nuk është vendosur. Sportisti vdiq në vend. Pasagjerët përfunduan në spital. Të dy mbijetuan. Vdekja e Karelin shkaktoi një tronditje të vërtetë. Ai u konsiderua skiatori më i fortë në vend, dhe çmimet e larta u parashikuan.

Mentorët e skiatorit kategorikisht nuk ishin dakord me arsyet e aksidentit të përmendura nga ekspertët. Arsyeja kryesore e tragjedisë ishte përvoja pas mosmarrëveshjeve me Këshillin e Federatës.

Sipas tifozëve, atletja nuk mund të priste me qetësi pezullimin nga gara. Sporti është jeta e tij.

Në kujtim të një skiatori

Vdekja e nipit të saj ishte një goditje për gjyshen time. Mjekët nuk u larguan nga Maria Viktorovna. Pranë saj ishte i zgjedhuri i Palit. Lajmi nuk ishte i lehtë për Alexander Svyatov. Ai iu nënshtrua një operacioni serioz disa vjet para aksidentit. Në qytetin e lindjes së atletit, u krijua një fondacion bamirësie me emrin e tij.

Ideja për fondacionin u paraqit nga gjyshja e Karelina. Miqtë e nipit të saj e mbështetën. Falë organizimit, atleti i shquar do të mbahet mend. Ai ëndërronte ta bënte popullin profesionin e zgjedhur.

Aktivitetet e organizatës përfshinin mbajtjen e garave dhe ndihmën për atletët e rinj. Ideja u mbështet gjithashtu nga shoqëria. Financimi u sigurua nga Federata lokale e Kërcimit.

Pavarësisht një biografie të shkurtër, jeta e Karelin jetoi me shkëlqim. Për njëzet e një vjet, ai u bë i njohur për të gjithë planetin, e deklaroi veten si një kërcyes premtues të skive.

Pavel ëndërronte arin në kupën botërore, krijimin e një familjeje. Karelin e donte tepër gjyshen e tij dhe e respektonte trajnerin. Në kujtesën e të gjithëve që e njihnin, atleti i ri mbeti një njeri i vërtetë.