Solskjaer Ole Gunnar: Biografi, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Ole Gunnar Solskjaer është një futbollist i famshëm norvegjez. Pjesa më e madhe e karrierës së tij ka luajtur për klubin e famshëm anglez Manchester United si sulmues, duke u bërë një nga legjendat e tij. Në fund të karrierës së lojtarit të tij, ai zgjodhi një karrierë traineri. Sot ai po vepron si kryetrajner i klubit të tij të lindjes të "djajve të kuq", duke u bërë një sensacion i vërtetë.

Solskjaer Ole Gunnar: biografi, karrierë, jetë personale

Biografia

Ole Gunnar Solskjaer lindi në komunën e vogël Kristiansund në Norvegjinë Jugore në 26 Shkurt 1973. Në fëmijërinë e hershme, duke ndjekur shembullin e babait të tij, ai u mor me mundje. Por më vonë ai me të vërtetë u mor me lojën me top. Ekipi i parë në të cilin ylli i ardhshëm arriti të provonte veten ishte Klausenengen Norvegjez. Pas diplomimit në akademi, ai bëri debutimin e tij në themelimin e këtij klubi në 1990.

Imazh
Imazh

Karriera

Për ekipin e tij vendas, Solskjaer luajti gjithsej më shumë se 110 ndeshje, në të cilat shënoi rreth 115 gola. Në 1995, ai u vu re nga mbarështuesit e Molde, një klub nga divizioni i lartë i Norvegjisë. Në këtë klub, Solskjaer kaloi dy sezone të plota dhe luajti mbi 50 ndeshje, duke shënuar vazhdimisht në pothuajse çdo ndeshje. Falë paraqitjeve të tij të shkëlqyera në Molde, Ole u nderua të përfaqësonte ngjyrat e vendit të tij në garat ndërkombëtare. Dhe më vonë gjigandët evropianë filluan të gjuanin për të, mes të cilëve ishte Manchester United.

Manchester United

Imazh
Imazh

Vitet më të mira të Solskjaer si lojtar kanë kaluar në kampin e Djajve të Kuq. Sir Alex Ferguson, duke parë djalin e talentuar në verën e vitit 1996, menjëherë shkoi në negociata me menaxhimin e klubit të Molde dhe, pasi kishte paguar 1.5 milion £, ra dakord për transferimin e Solskjaer në Manchester United.

Ole Gunnar kishte një tranzicion të lehtë. Ai shënoi golin e tij debutues për Reds në ndeshjen e tij të parë në 25 gusht kundër Blackburn. Duke u shfaqur në fushë pas zëvendësimit dhe duke kaluar vetëm 6 minuta në fushë, ai arriti të godiste portën e kundërshtarit. Gjatë sezonit, futbollisti i talentuar shfaqej rregullisht në fushë në formacionin fillestar dhe luajti gjithsej 46 ndeshje, në të cilat sulmoi me sukses portën e kundërshtarit 19 herë, duke u bërë kështu shënuesi më i mirë i Djajve të Kuq të sezonit. Në të njëjtin sezon, Ole fitoi medaljen e artë në kampionatin kryesor të Anglisë për herë të parë.

Në sezonet në vijim, Solskjaer filloi ta gjente veten më shpesh jashtë aplikacionit fillestar. Sidoqoftë, ai nuk ishte çakëll për ekipin. Për më tepër, Sir Alex pa tek ai një "shakaxhi" i cili, si zëvendësues, mund të vendoste lehtësisht rezultatin e ndeshjes në favor të Manchester United. Shumë komentues të futbollit, trajnerë dhe tifozë anglezë e kanë mbiquajtur Ole "Super Rezervë".

Finalja legjendare e Ligës së Kampionëve më 1999 nuk ishte pa Xhoker. Në fund të luftës, ekipi i Sir Alex ishte 0-1 prapa Bayern Munich, dhe Ferguson lëshoi Solskjaer në 81 minuta. Tashmë në minutat e shtuara nga gjyqtari, "djajtë" ishin në gjendje të barazonin rezultatin, dhe pak para fishkëllimës, pas këndit, Ole Gunnar Solskjaer vendosi rezultatin 2-1, i cili u bë ai fitimtar për "Djajtë e Kuq"” Pas kësaj ndeshje, Sir Alex e quajti Solskjaer "Mbreti i Zëvendësimeve".

Në fund të vitit 2007, Ole njoftoi pensionimin e tij si një lojtar futbolli. Ai mori jetën e tij personale dhe filloi të kalonte më shumë kohë me familjen e tij - ai ka një grua të mrekullueshme dhe tre fëmijë. Fëmija më i vogël, vajza Karna, lindi në 2003. Që nga viti 2008 ai filloi të trajnerë lojtarë të rinj të Manchester United. Në vitin 2011 ai u kthye në Molde.

Imazh
Imazh

Koha e tashme

Në vitin 2018, pas shkarkimit të Jose Mourinho nga Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer u ftua të bëhet trajneri kryesor i këtij klubi deri në fund të sezonit. Thashethemet thonë se paraqitja e "shakaxhiut" në "Teatrin e ëndrrave" nuk ishte pa pjesëmarrjen e vetë Sir Alex. Me një fjalë, mentori i mençur i "djajve të kuq" përsëri e hoqi nga mënga "shakaxhin" e tij, ose, siç quhej ndryshe, "vrasësi me fytyrën e një foshnjeje" dhe ai përsëri korrigjoi menjëherë situata për klubin.

Kohët e fundit, Manchester United shpesh i ka zhgënjyer tifozët e tyre. Një lojë e dobët, numra të trishtuar në tabelë madje edhe në ndeshje me persona të jashtëm, konflikte brenda ekipit - e gjithë kjo u zhduk, si me magji, me ardhjen e Ole. Dhe më 13 janar 2019, Solskjaer theu rekordin legjendar të Busby për fitoren e tij të gjashtë radhazi që nga emërimi i tij si trajner.