Paul Aron Scholes është një atlet i shquar anglez, legjendë e futbollit botëror, irlandez karizmatik, "Red Prince", i cili u bë i shkëlqyeshëm pavarësisht gjithçkaje - probleme me shikimin, astmën, gjunjët e lënduar dhe ankthin e të dashurve të tyre. Ai u rrit në Akademinë e Futbollit Manchester United, ku kaloi gjithë karrierën e tij profesionale.

Scholes Paul: biografi, karrierë, jetë personale

Paul Scholes lindi në 1974 më 16 nëntor në qytetin e vogël Salford në veri-perëndim të Anglisë. Djali kishte një dashuri me futbollin që nga fëmijëria. Scholes është një shembull i gjallë i faktit se asgjë nuk është e pamundur, si fëmijë ai u diagnostikua me astmë, por kjo nuk e pengoi atë të arrijë sukses të madh në futbollin profesionist. Besohet se Paul ka luajtur për një klub gjatë gjithë jetës së tij, por kjo nuk është plotësisht e vërtetë.

Ai filloi të provonte forcat e tij në akademinë e një klubi të vogël lokal "Langley Farrow". Scholes hyri në legjendën Manchester United vetëm në moshën 14 vjeçare. Djali i talentuar u vu re nga Brian Kidd, një nga ndihmësit e Alex Ferguson të Madh, dhe e ftoi atë në Akademinë e "Djajve të Kuq". Scholes i bëri përshtypje drejtimit të klubit dhe ishte në gjendje të qëndronte në shkollën e ekipit të famshëm. Paul nënshkroi kontratën e tij të parë me klubin në 1991 dhe luajti në skuadrën e të rinjve për 2 sezone.

Karriera

Paul Scholes i përket të famshmes "Klasa 92". Undshtë e pamohueshme që trajneri legjendar Sir Alex Ferguson kishte një dhunti të jashtëzakonshme për lojtarët e talentuar. Por "Class-92" është një fenomen unik. Fjalë për fjalë të gjithë të diplomuarit e atij viti u bënë yje të vërtetë futbolli dhe lojtarë të domosdoshëm të bazës së Manchester United për shumë vite. Ishte një "Klondike" e vërtetë e talentit: Paul Scholes, Nikki Butt, David Beckham dhe Gary Neville - vetëm për të përmendur disa nga lojtarët që kanë bërë emrat e tyre në historinë e klubit përgjithmonë.

Imazh
Imazh

Ai nënshkroi një kontratë profesionale me klubin Red Prince në 1993, por debutimi i tij u zhvillua vetëm një vit më vonë. Falë skualifikimit të Eric Contona të egër, Scholes kishte një shans për të treguar se çfarë mund të bëjë në kupën e kampionatit kundër ekipit të divizionit të ulët Port Vale.

Duhet të them, debutimi ishte i suksesshëm, Manchester United po luante jashtë dhe deri në pushim rezultati ishte 1-1. Ishte Paul Scholes ai që shënoi golin. Në pjesën e dytë, në minutën e 53 të ndeshjes, Princi i Kuq shënoi një dyshe. Ky gol ishte fitimtar për Manchester United, dhe takimi përfundoi 2-1. Ndeshja e parë në kampionatin kombëtar, megjithë humbjen sulmuese në Ipswich Town (2-3), ishte e suksesshme për Paul Scholes, ai shënoi të dy golat kundër kundërshtarit. Në total, Scholes u shfaq në fushë 25 herë në turne atë sezon dhe shënoi shtatë gola.

Në sezonin që filloi në 1995, Sir Alex i dha Scholes më shumë shanse për të provuar veten, dhe ai kaloi pjesën më të madhe të sezonit në fushë. Në 26 ndeshje, ai i mërziti kundërshtarët 14 herë me një gol. Në të njëjtin sezon, Paul fitoi trofetë e tij të parë në karrierën e tij. Manchester United mori Kupën FA dhe fitoi Premier League të vendit.

Imazh
Imazh

Që nga ky sezon, mesfushori i talentuar më në fund është vendosur në formacionin titullar dhe ka luajtur çdo ndeshje me 200 përqind. Shtë e vështirë të imagjinosh "Djajtë e Kuq" të viteve 90 dhe 2000 pa këtë lojtar mahnitës. Prania e tij në fushë do të thoshte se do të kishte stabilitet në qendër, do të kishte mbështetje për lojtarët sulmues dhe ndihmë në mbrojtje.

Trefishi i Manchester United në 1999

Fundi i shekullit të 20-të është momenti më i ndritshëm për të gjithë tifozët dhe lojtarët e klubit. Atë vit, ekipi ishte në gjendje të shënonte një hat-trick të artë - duke fituar tre gara në një sezon. Më 16 maj, Djajtë e Kuq mundën Tottenhamin 2-1, duke mundur Arsenal London me 1 pikë dhe duke përfunduar në Premier League në vendin e parë, duke u bërë kampionët e Anglisë.

Më 22 të të njëjtit muaj, Manchester United u mor thjesht me Newcastle në finalen e Kupës FA, takimi përfundoi 2-0, goli i dytë i ndeshjes në 52 minuta u shënua nga Paul Scholes, duke përcaktuar përfundimisht rezultatin e lojës. Akuzat e trefishuara të Sir Alex u lëshuan më 26 maj të të njëjtit vit.

Finalja e Ligës së Kampionëve në 199 me të drejtë mund të quhet ndeshja më dramatike dhe më intensive në historinë e futbollit. Takimi u zhvillua në Camp Nou të famshëm, stadiumi vendas i Barcelonës. Një poster shumëngjyrësh i Manchester United - Bayern Munchen ka mbledhur një stadium të plotë. Tashmë në minutën e gjashtë të ndeshjes, ekipi i Mynihut trullosi Djajtë e Kuq dhe hapi rezultatin. Përkundër një numri të madh të shanseve, skuadra e Sir Alex nuk ishte në gjendje të barazonte rezultatin para pushimit, deri në fund të pjesës, 0-1 sulmuese ishte në tabelë.

Me fillimin e pjesës së dytë, të Kuqtë nuk ishin në gjendje të përmbysnin rezultatin e takimit. Për më tepër, Bayern kishte disa raste për të shënuar, goli i Djajve u shpëtua vetëm nga një mrekulli, dhe emri i tij është Peter Schmeichel. Pjesa tjetër e ndeshjes u zhvillua me sukses të ndryshëm, kishte raste në të dy portat, por rezultati mbeti i pandryshuar.

Tifozët e klubit gjerman tashmë po festonin fitoren me fuqinë kryesore dhe madje edhe duke përgatitur parulla urimi, por ata nuk morën parasysh një gjë: rivalët ishin "Djajtë e Kuq" të udhëhequr nga vetë Alex Ferguson. Fergie Time i famshëm varrosi Bayernin në vetëm disa minuta. Në fund të takimit, Ferguson nuk u largua nga skaji dhe tregoi vazhdimisht orën, duke i nxitur lojtarët të vazhdonin.

Imazh
Imazh

Koha kryesore ka mbaruar, gjyqtari shtoi 3 minutat tradicionale. Në këtë kohë, Djajtë e Kuq fituan një kënd, të cilin edhe portieri Peter Schmeichel shkoi për të luajtur. Pas një pasimi të saktë nga një kënd nga David Beckham, Schmeichel fitoi topin dhe e dërgoi atë me një zbritje të pasuksesshme për turmën e lojtarëve, Ryan Giggs doli fitimtar nga lufta, duke marrë topin në zotërim. Ai dërgoi topin në gol me një goditje të butë. 1-1! Një rezultat i tillë do ta kishte transferuar automatikisht ndeshjen në kohën shtesë, nëse jo për këndin tjetër në portat e Bayern. Pas një pasimi nga Beckham, Ole Gunnar Solskjaer dërgoi me saktësi topin në gol, në minutën e 92-të, 2-1.

Për fat të keq, "Princi i Kuq" nuk ishte në gjendje të merrte pjesë në këtë "masakër të shekullit" për shkak të përdorimit të tepruar të kartonëve të verdhë dhe skualifikimit, megjithatë, ai kontribuoi në "hat-trick të artë" në fazat e ndërmjetme. Në fazën e grupeve, falë golave të tij, Manchester United barazoi dhe ndau pikë me Bayern Munich dhe Barcelona Catalan. Në ¼ finale, në minutën e 88 ’të ndeshjes së dytë kundër Inter, Paul Scholes e drejtoi ekipin nga humbja duke barazuar rezultatin 1-1.

Imazh
Imazh

Në total, Scholes shënoi 4 gola në Ligën e Kampionëve atë sezon. Të gjithë lojtarët e Manchester United që patën një shans për të luajtur atë sezon e konsiderojnë këtë periudhë si më të ndritshmen dhe më të suksesshmen në karrierën e tyre, dhe Paul Scholes nuk është përjashtim.

Performanca pas trefishimit dhe dalja në pension

Pas një sezoni fantastik 98/99, Scholes vazhdoi të luante në një nivel vazhdimisht të lartë deri në 2011. Pas një finale dramatike të Ligës së Kampionëve në Wembley, e humbur nga Barcelona kundër Spanjës, pas Edwin Van Der Sar, Scholes njoftoi pensionimin e tij.

Sezoni tjetër Manchester United nuk filloi mirë. Ai u eliminua nga FA Cup, përfundoi në Kupën e Ligës së Futbollit në raundin e 5-të, duke humbur ndaj Crystal Palace. Në Ligën e Kampionëve, ekipi përfundoi i treti në grup dhe shkoi në Ligën e Evropës. Në janar 2012, Scholes, i cili u tërhoq nga karriera e tij profesionale, njoftoi kthimin e tij në kampin e "djajve të kuq", ai vetë e shpjegoi këtë me faktin se ai me të vërtetë e humbi ndeshjen.

Thashethemet thonë se vetë Ferguson u përpoq ta bindte atë të kthehej në klub, të paktën për një sezon. Kthimi i "Princit të Kuq" sigurisht që ndikoi në lojën e skuadrës, por nuk solli rezultate. Në Europa League, klubi u eliminua në 1/8 finale. Dhe në sezonin e rregullt "Manchester United", pasi u ngec dy herë në fund të sezonit, përfundoi vetëm në vendin e dytë.

Paul Scholes vendosi të qëndrojë me ekipin për një sezon tjetër, në të cilin ai luajti 21 ndeshje dhe shënoi vetëm një gol, në të njëjtën kohë ai ngriti trofeun e fundit të karrierës së tij profesionale mbi kokë. Në fund të sezonit me Manchester United, Scholes u bë kampion i Anglisë për herë të 11-të. Pas së cilës ai i dha fund karrierës së tij të lojës, kësaj here më në fund dhe në mënyrë të pakthyeshme.

Imazh
Imazh

Në total, lojtari legjendar luajti 718 ndeshje me Manchester United, në të cilat shënoi 155 gola. Ai u bë kampion i Anglisë 11 herë dhe dy herë fitoi trofeun më prestigjioz në Evropë - Kupën e Champions League.

Skuadra e Anglisë

Imazh
Imazh

Themeluesit e futbollit kanë pasur fat të keq që nga viti 1966, kur fituan kampionatin botëror për të vetmen herë në histori. Paul Scholes ishte gjithashtu i pafat; ai luajti 66 ndeshje për ekipin kombëtar dhe shënoi 14 gola, por kurrë nuk fitoi asgjë.