Alexandra Sergeevna Soldatova: Biografia, Karriera Dhe Jeta Personale

Përmbajtje:

Alexandra Soldatova ka qenë anëtare e ekipit kombëtar rus të gjimnastikës ritmike për disa vjet. Ajo më shumë se një herë kishte një shans për të fituar fitore në turne, duke fituar medalje të konfesioneve të ndryshme. Soldatova është një tre herë kampione bote, dy herë kampione evropiane. Duke zotëruar cilësi unike fizike, Alexandra i kushton shumë kohë stërvitjes. Çelësi i suksesit të saj është puna e madhe dhe përqendrimi në qëllime.

Alexandra Sergeevna Soldatova

Nga biografia e Alexandra Soldatova

Gjimnastja e ardhshme ruse lindi më 1 qershor 1998. Atdheu i saj është qyteti i Sterlitamak. Që në moshë të re, Soldatova dallohej për shtrirje të mirë, plasticitet dhe fleksibilitet. Alexandra filloi të merrej me gjimnastikë ritmike që nga mosha pesë vjeç. Trajnerët e parë të vajzës ishin Irina Kievets dhe Olga Nazarova, të cilat punuan në qytetin e Pushkino. Para se të bashkohej me ekipin kombëtar, Sasha u stërvit në Dmitrov me trajnerin Anna Shumilova.

Në vitin 2011, Alexandra Soldatova, Daria Kondakova dhe Evgenia Kanaeva performuan në Kampionatin Botëror të Klubeve në Japoni për klubin Gazprom. Këtu Alexandra zuri vendin e parë në garën prestigjioze të ekipit.

Në vitin 2012, Soldatova u shqua në Kampionatin Evropian, të mbajtur në Nizhny Novgorod. Vajza tregoi rezultatin më të mirë në ushtrimet me fjongo dhe zuri pozicionin e parë në renditje në të gjithë-mesin e të rinjve.

Karriera e Alexandra Sergeevna Soldatova

Në fillim të sezonit 2014, Alexandra ishte tashmë në skuadrën rezervë të ekipit kombëtar të vendit. Në turneun ndërkombëtar në kryeqytetin e Rusisë, Soldatova zuri vendin e tretë. Pastaj ajo fitoi një medalje të standardit më të lartë në fazën e Kupës Botërore, të mbajtur në Debrecen, dhe u bë gjimnastja më e mirë në ushtrimet me një fjongo dhe shkopinj. Soldatova ishte një nga fituesit e çmimeve në fazat e Kupës Botërore në Corbei-Eson.

Në Prill 2014, Soldatova mori katër nga pesë medalje të arta të mundshme në turneun Boptik Hoop në Riga. Ajo bëri një gabim vetëm në ushtrimin me top, duke treguar rezultatin e katërt në këtë formë.

Në gusht të të njëjtit vit, Alexandra fitoi të gjitha llojet e gjimnastëve në Brazil.

Kampionati kombëtar 2014 i solli gjithashtu sukses Ushtarit. Ajo u vendos në ekip, duke zënë vendin e tretë të nderuar në të gjithë anët. Vajzës i munguan vetëm drejtuesit e njohur të ekipit kombëtar.

Në vitet pasuese, Soldatova më shumë se një herë i gëzoi tifozët me arritjet e saj sportive dhe regjistroi shumë çmime të prerjeve të ndryshme në turne rusë dhe ndërkombëtarë. Për Kupën e Botës 2017, atletit iu desh të përgatitej në kushtet e rikuperimit nga një dëmtim.

Jeta personale e një gjimnastja

Sportdashësit e konsiderojnë Soldatova një nga gjimnastët më të bukura të kohës së sotme. Shumë është thënë për jetën e saj personale, por jo të gjitha thashethemet mund të besohen. Fotografitë e Alexandra, ku ajo është përshkruar së bashku me një djalë të ri, janë postuar në rrjet më shumë se një herë. Sidoqoftë, ka mundësi që ky të jetë vetëm një nga miqtë e Alexandra-s.

Gjimnastja e famshme planifikon të marrë një arsimim të mirë dhe të mësojë të ngasë një makinë. Sidoqoftë, ajo ka shumë pak kohë për të studiuar. Soldatova përpiqet të përdorë çdo minutë falas për të përmirësuar aftësitë e saj në gjimnastikë.