Vettel Sebastian: Biografi, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Shoferi gjerman i garave Sebastian Vettel është bërë një njeri i famshëm në sport. Pavarësisht nga një moshë kaq e re, ai arriti të fitojë titullin e kampionit të Formula 1 katër herë.

Vettel Sebastian: biografi, karrierë, jetë personale

Fëmijëria

Sebastian përshëndet nga qyteti gjerman i Heppenheim, ku biografia e tij filloi në 1987. Djali u rrit në një familje të madhe, përveç tij ishin edhe dy motra dhe një vëlla. Në një intervistë, ai pranoi se kishte studiuar shumë keq në shkollë, të gjitha interesat e tij ishin të zëna nga muzika dhe ëndrra për t'u bërë këngëtar. Idhujt e tij të fëmijërisë ishin: Jackson, Jordan dhe Schumacher. Kur fëmija kuptoi se aftësitë e tij vokale linin shumë për të dëshiruar, ai vendosi të merrej me motorsport profesionalisht.

Hapat e parë në sport

Vettel Sr. ishte pronari i pistës së kartingut dhe shpesh i çonte fëmijët e tij atje. Sebastiani i ri filloi garën në kart në moshën katër vjeç dhe tre vjet më vonë mori pjesë në mini-gara. Talenti i djalit u vu re nga Michael Schumacher dhe mori patronazhin mbi të.

Fitorja e parë e nëntë vjeçarit Sebastian u regjistrua në një konkurs në Wittenberg. Edhe atëherë, ata parashikuan një karrierë yjore për të. Adoleshenti u fut në ekipin e të rinjve "Red Bull", në të cilin ai u bë një katër herë fitues i Rhine North. Deri në vitin 2002, Vettel u bë më i miri midis të rinjve në Gjermani dhe Evropë. Paraqitja e tij në BMW Formula 2003 ishte një sukses dhe promovime të mëtejshme. Në Eurosery të Formula 3, i porsaardhur zuri vendin e 5-të në renditje. Suksesi nuk e kënaqi debutuesin dhe një vit më vonë ai u bë i dyti. Për provat në garat mbretërore, atleti zgjodhi një makinë Williams. Ai erdhi i dyti në vijën e finishit, por skualifikimi i fituesit i dha atij të drejtën për të udhëhequr podiumin.

Formula 1

Sebastian dallohej nga këmbëngulja e pabesueshme dhe dëshira për të fituar. Në 2006, ai u bashkua me ekipin si pilot në numrin tre, dhe në vrapime të lira ai shpesh ngiste një makinë garash më vete, duke provuar profesionalizmin e tij.

Në Formula 1, Vettel bëri debutimin e tij në Grand Prix 2007 të SHBA. Duke zëvendësuar një koleg të dëmtuar, Sebastian u ul në timon dhe erdhi në vijën e finishit i teti. Një sportist me perspektiva të mëdha u vërejt në Red Bull. Korrektësia e zgjedhjes së tyre u konfirmua nga konkursi i vitit 2008 në Kinë, ku kalorësi ishte i katërti dhe në Itali, ku ai fitoi. Pista doli të ishte mjaft e vështirë pas shiut, por kjo nuk e ndaloi kampionin të demonstronte një udhëtim të bukur dhe të bëhej më i miri. Viti tjetër u shënua gjithashtu me fitore të rëndësishme, Sebastian vazhdimisht provoi aftësitë e tij.

Në vitin 2010, Vettel u bë kampioni më i ri i Formula 1 dhe u emërua sportisti më i mirë në vendin e tij. Në vitet pasuese, ai fitoi titullin e fituesit më të ri dy, tre dhe katër herë të garës prestigjioze botërore. Deri në vitin 2014, i riu bashkëpunoi me Red Bull, por vitin tjetër ai nënshkroi një kontratë me Ferrari.

Si jeton ai tani

Vrapuesi i famshëm heziton të tregojë detajet e jetës së tij personale dhe e fsheh me kujdes nga gazetarët. Midis miqve të tij, ai vlerësohet të jetë një dashamir i partisë. Të afërmit vërejnë prirjen dhe talentin e tij të gëzuar si parodist. Atletit i pëlqen ende muzika, preferenca e tij muzikore mbetet repertori i viteve '70. Pjesa më e madhe e kohës së Sebastian është e zënë nga puna, pjesën tjetër të kohës ai i pëlqen aktivitetet në natyrë: shëtitje, dëborë dhe badminton, dhe është gjithashtu një tifoz i klubit gjerman të futbollit "Eintracht". Kampioni rikthen energjinë e harxhuar me ëmbëlsirat që adhuron.

Zyrtarisht, Vettel nuk është i lidhur nga lidhjet familjare, por për shumë vite Hanna Pratter ka qenë gruaja e tij e zakonshëm. Çifti kishte vajzat Emily dhe Matilda.

Sot Vettel jeton në Zvicër dhe vazhdon të tregojë rezultate të larta sportive. Të gjitha makinat e kampionit janë unike, ai i dha secilës emrin e tij, por sot atleti ëndërron një makinë garuese më të fuqishme dhe fitore të reja.