MFM - 2016: Rishikim I Ndeshjes Bjellorusi - Republika Çeke

Një ditë para 2016 të ri, ekipi i hokejve për të rinj të Bjellorusisë do të luante ndeshjen finale të fazës së grupeve të kampionatit botëror. Rivalët e ekipit Bjellorus ishin bashkëmoshatarët e tyre nga Republika Çeke.

MFM - 2016: rishikim i ndeshjes Bjellorusi - Republika Çeke

Ekipi kombëtar i Bjellorusisë ka humbur të gjitha shanset për të arritur fazën e playoffit të Kampionatit Botëror të Hokejve për të Rinj 2016. Nga ana tjetër, çekët kishin nevojë për një fitore në mënyrë që të zinin një vend më të lartë në Grupin B.

Loja filloi me avantazhin e kombëtares Çeke, por kjo skuadër bëri goditjen e parë në shenjë vetëm pas 10 minutash. Lojtarët hokej të Bjellorusisë gjithashtu nuk e dalluan veten me shumë gjuajtje në portën e Çekëve, megjithatë, shanset për të shënuar po ndodhnin akoma në portën Çeke. Goli i parë i ndeshjes u shënua në minutën e 16-të nga Çekët, i cili nuk vijoi nga rrjedha e takimit. Shimon Stranski realizoi një dalje dy-për-një. Në fund të periudhës, çekët shtypën ekipin kombëtar të Bjellorusisë drejt portës, por rezultati në tabelë nuk ndryshoi para pushimit.

As një minutë nuk kishte kaluar në periudhën e dytë kur mbrojtësi i kombëtares Bjelloruse Stepan Falkovsky realizoi një takim me portierin. Tabela e shënimeve ndriçoi një rezultat të barazimit 1: 1. Pas kësaj, ekipet filluan të luanin hokej të hapur, duke kaluar shpejt zonën e mesme. Në minutën e 31-të, Bjellorusia shënoi përsëri. Yegor Shangovich realizoi shumicën. Çekët u përgjigjën shpejt. Dominic Lakatos, disa minuta më vonë, zëvendësoi një klub për një gjuajtje nga vija blu dhe rezultati u bë përsëri i barabartë (2: 2). Sidoqoftë, ekipi i Bjellorusisë ende bëri një pushim, duke udhëhequr rezultatin. Edhe një herë, avantazhi numerik u realizua. Në minutën e 38-të, Vladislav Goncharov, me gjuajtjen më të fortë nga vija blu, detyroi portierin e Republikës Çeke të kapitullonte.

Në njëzet minutat e fundit, ekipi kombëtar Çek u rrit ndjeshëm në aktivitet përpara portës së kundërshtarit, i cili dha fryte. Në minutën e 53-të, Jiri Smeikal, dhe disa minuta më vonë, Radik Vesely siguroi avantazhin çek, duke shënuar në top. Tabela e shënimeve paraqiti numrat 4: 3, duke treguar avantazhin e lojtarëve të rinj hokej çekë.

Kombëtarja e Bjellorusisë në fund të takimit tërhoqi portierin, por kjo çoi vetëm në golin e pestë të kombëtares Çeke. Dominik Mashin u dallua, i cili vendosi rezultatin përfundimtar të takimit - 5: 3 në favor të ekipit Çek.