Chebotarev Artyom Nikolaevich: Biografi, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Artem Chebotarev është një boksier i kategorisë së dytë të peshave të mesme. Katër herë ai u bë kampion i Rusisë në kategorinë amatore. Në një kohë të shkurtër, nga një fillestar, atleti u bë kampion Evrope dhe medalist bronzi i kampionatit botëror.

Chebotarev Artyom Nikolaevich: biografi, karrierë, jetë personale

Artem Nikolaevich Chebotarev, një boksier profesionist, është anëtar i ekipit kombëtar që nga viti 2008 dhe është Mjeshtër i Nderuar i Sporteve.

Fillimi i orëve të mësimit

Kampioni i ardhshëm lindi në vitin 1988, më 26 tetor në fshatin Stepnoye, rajoni i Saratov. Në shkollën fillore, një djalë i ashpër u interesua për boks. Sidoqoftë, ai filloi të studionte profesionalisht vetëm në moshën njëmbëdhjetë vjeç.

Xhaxhai i tij, Edilbay (Grigory) Kaziev, i cili në atë kohë ishte Traineri i Nderuar i vendit, ndërmori të stërviste të sapoardhurin premtues. Nga mësimet e para Artem demonstroi se për të boksi nuk është një dëshirë për t'u treguar dhe për të treguar moshatarët e tij të muskujve dhe forcës së pompuar.

Ai e dinte mirë që kishte vendosur t’i kushtonte jetën një profesioni serioz, i cili kërkonte një kohë të konsiderueshme. Djali u zhvendos nga fshati i tij i lindjes në Saratov.

Ai filloi të stërvitej në palestrën e një kolegji lokal. Seksioni i Boksit operon atje në kohën e tanishme. Shumë djem e vizitojnë atë.

Sidoqoftë, menaxhmentit nuk i pëlqen kjo. Ata po planifikojnë ta shndërrojnë sallën në një dhomë ngrënie. Për fat të mirë, ky qëndrim ndaj sportit nuk është i zakonshëm për të gjithë.

Fitoret e para

Në Saratov në 2003, boksieri fitoi Ditën e Parë të Sporteve Studentore Ruse. Kjo u pasua nga një fitore në Kampionatin Evropian midis kadetëve dhe një medalje argjendi në kampionatin e të rinjve të kontinentit.

Një djalë shtatëmbëdhjetë vjeçar në vitin 2005 mori pjesë në konkursin e juniorëve "Beteja e Stalingradit" të mbajtur në Volgograd. Në turne, Artem humbi nga Andrei Zamkovy.

Boksieri fillestar as nuk e mendoi që pas pak më shumë se dhjetë vjetësh fituesi do të bëhej anëtar i ekipit kombëtar rus, i kryesuar nga Chebotarev, i cili u mund nga ai.

2007 ishte koha për fitoren e parë të prekshme. Artem u bë udhëheqësi në kampionatin dimëror "Sportet Shpresat" dhe pak më vonë fitoi medaljen e argjendtë në Kampionatin Evropian për të Ri të mbajtur në Serbi.

Nga ai moment, filloi zhvillimi i shpejtë i karrierës sportive të Chebotarev. Në vitin 2008, ai bëri debutimin e tij të lartë kombëtar. Medalja e bronzit e fituar ishte një fillim i shkëlqyeshëm për një djalë pak të njohur provincial.

Aplikimi u bë një arsye serioze për të zënë vendin e tyre në kutinë e madhe. Në të njëjtën kohë, Artem u bë një nga fituesit e turneut ndërkombëtar të zhvilluar në Gjermani. Pas tij ai fitoi Dinamiada dhe turneun në Almaty.

Fitore dhe disfata sportive

Në vitin 2009 Chebotarev fitoi kampionatin kombëtar. Një arritje pasoi një tjetër. Në Hungari dhe Itali, atletja tregoi rezultate të shkëlqyera.

Ai u bë udhëheqësi i "Turneut të boksierëve më të fortë të Rusisë", medalisti i argjendtë i Kupës Botërore të vendeve të naftës. Në Rostov-on-Don, ai mori një medalje të artë të fortë dhe njëqind mijë shpërblim për fitoren.

Titulli Evropian u shoqërua me një grant dy-vjeçar nga Ministria e Sporteve dhe Turizmit. Çmimi filloi në 2011.

Sidoqoftë, edhe pasi u bë drejtuesi i ekipit kombëtar, Chebotarev nuk arriti të bëhej i pari në Kampionatin Botëror të Milanos. Në vjeshtë, atletët pësuan humbjen më sulmuese.

Rival i Artyom ishte Kuban Ray Recio. Rusi e ka rrahur atë disa herë në nivelin e të rinjve. Por kësaj here rusi ishte i pafat që nga fillimi.

Gjyqtarët në raundin e parë i numëruan pesë goditje pa përgjigje kundërshtarit të tij. Sidoqoftë, sipas trajnerëve vendas, Chebotarev grushtoi disa herë mbrojtjen e Kubanit.

Gjatë betejës, Recio e rriti edhe më shumë avantazhin e tij. Lufta përfundoi me një humbje dërrmuese të rusit "gjashtë - njëzet e gjashtë".

Në vitin 2010, në Artyom vendas u njoh përsëri si më i miri. Në garën e zhvilluar në Moskë, boksieri ishte në gjendje të mposhtte të gjithë rivalët dhe të merrte "arin". Fitorja kumbuese i solli atletit titullin master i sporteve të klasit ndërkombëtar.

Çmime

Në kampionatin kombëtar 2011, Artem humbi ndaj Dmitry Bivol në gjysmëfinale. Në turneun ndërkombëtar Bocskai Memorial, atletja mori "argjend".

Pasi mundi të gjithë konkurrentët gjatë garave kualifikuese, Chebotarev u dërgua në Baku për kampionatin botëror. Atletja nuk arriti të tregojë rezultate më të larta.

Ai gjithashtu u nokautua në betejën e dytë. Britaniku Anthony Ogogo u bë fitues. Në 2012, për herë të tretë në të gjithë stërvitjen e tij, Artem u bë kampion i Rusisë. Një vit më vonë, ai ishte bronzi në Almaty në kampionatin botëror. Chebotarev humbi nga Jason Quigley nga Irlanda.

Një faqe e re e artë u shkrua në biografinë e boksierit në shtator 2015. Ai mundi Dmitry Mitrofanov nga Ukraina gjatë AIBA Pro Boxing.

Lufta ishte për titullin botëror në kategorinë deri në shtatëdhjetë e pesë kilogramë. Kampionati u mbajt në Saratov, vendlindja e Artem. Pesë mijë bashkëkombas erdhën për ta mbështetur atë. Chebotarev justifikoi plotësisht shpresat e njerëzve.

Titulli i Mjeshtrit të Nderuar të Sporteve të Rusisë iu dha Artem më 6 tetor 2014 për arritjet e tij të jashtëzakonshme në sport.

Në vitin 2016, Chebotarev iu besua kapiteni i ekipit olimpik rus. Atletët mbrojtën nderin e vendit në Rio de Janeiro. Artyom u zgjodh duke votuar të gjithë pjesëmarrësit. Në luftën për "bronzin", atleti nga Rusia humbi nga Azerbajxhani Kamran Shahsuvarli.

Jeta personale

Boksi merr pothuajse gjithë kohën. Chebotarev është i sigurt se hobet e tjera nuk do të qëndrojnë krahasuar me këtë sport.

Vërtetë, në orët e rralla të kohës së tij të lirë, Artyom pëlqen të luajë paintball, peshk, të shkojë në plazh dhe të ulet me miqtë e tij më të mirë në klub.

Që nga viti 2011, ndryshimet kanë ndodhur në jetën personale të Olimpianit. Ai ende nuk ka fituar një familje. Boksieri i ri u takua nga një vajzë që shuajti besimin e tij në mendjelehtësinë e tij.

Për herë të parë, një atlet i famshëm dëshironte një marrëdhënie të përgjegjshme dhe afatgjatë. Sidoqoftë, Chebotarev nuk ngutet të paraqesë të zgjedhurin e tij para shtypit dhe tifozëve si një grua të ardhshme.