Evgeny Stalev: Biografi, Krijimtari, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Evgeny Stalev është një lojtar bilardo sovjetik dhe rus. Mjeshtri ndërkombëtar i sportit është një tetë herë kampion bote në bilardos ruse.

Evgeny Stalev: biografi, krijimtari, karrierë, jetë personale

Emri i Evgeny Evgenievich Stalev është i njohur jo vetëm për lojtarët e bilardos. Një mbiemër me zë të lartë është i njohur edhe për ata që nuk kanë mbajtur kurrë një shenjë në duar. Të gjithë bien dakord që atleti është një mjeshtër ekstra-klasi, një talent i vërtetë pro dhe i padyshimtë.

Fillimi i rrugës për në fitore

Biografia e kampionit filloi në vitin 1979. Djali lindi në Lytkarino afër Moskës më 19 maj. Familja gjithashtu ka një fëmijë, vëllain e madh të të famshmit të ardhshëm Maxim.

Kryefamiljari u ngjall fëmijëve një interes në sport për fëmijët që në moshë të vogël. Ai vetë luajti në ekipin e basketbollit të qytetit. Nga mosha katër vjeç, vëllezërit shkuan për vrapim me prindin e tyre. Pastaj filloi një rivalitet i shëndetshëm midis Zhenya dhe Max. Dëshira për të arritur në fund u mbështet nga të rriturit edhe në lojërat kompjuterike, duke u përpjekur të gjenin jo vetëm lojtarë të rinj interesantë, por edhe duke zhvilluar intelektin e tyre.

Në vitin 1988, në kompleksin sportiv lokal "Kristall" u hap dhoma e parë e bilardos në qytet. Stalev Sr. shpesh kalonte kohë në të pas trajnimit. Më shumë se një herë ai i mori me vete të dy djemtë. Ai luante me plakun, dhe më i vogli shikonte veprimet e tyre.

Dy vjet më vonë, babai i Stalevs hapi dhomën e tij të bilardos në Lytkarino. Ajo filloi të punojë në ambientet e ish dhomës së zhveshjes në shesh patinazhi për fëmijë. Të gjithë kohën e lirë Zhenya e kalonte duke luajtur. Me pjesëmarrjen e babait të tij, u krijua një federatë rajonale e bilardos.

Garat për kampionatin rajonal u mbajtën fillimisht në Lytkarino, pastaj në qytete të tjera. Favoriti në të gjitha ishte ekipi i familjes Stalev. Ajo fitoi titullin e më të fortit në rajonin e Moskës. Kreu vizitoi klubet e kryeqytetit, luajti me lojtarë të njohur, shikoi taktikat e tyre. Njohësit që panë lojën e djemve u pranuan së pari në pjesën e Maxim, pastaj ishte radha e Evgeny.

Sukses

Pas hapjes së klubit të Piramidës, Stalev Sr. u zhvendos në të për të punuar si shënues. Fëmijët patën mundësinë të trajnohen falas në tryezat më të mira në vend. Pas sukseseve të para mbresëlënëse, u vendos që të kalojmë plotësisht në sportet e bilardos.

Në 1991, për herë të parë në Leningrad, u mbajtën gara për kampionatin evropian të pishinave. Loja ishte e panjohur edhe për lojtarët e nderuar vendas. Zhenya dymbëdhjetë vjeçare mori pjesë në turne dhe fitoi me besim vendin e parë.

Vitin tjetër, në kupën e hapur në pishinë midis vendeve të CIS "9" në Shën Petersburg, Stalev Jr mundi më të fortin në BRSS Yuri Sosnin dhe vëllai i tij mundi me besim legjendarin Ashot Potikyan. Zhenya fitoi me rezultat 11: 8, duke u bërë profesionisti më i ri mes pishinistëve në territorin post-Sovjetik.

Tani e tutje, vëllezërit zgjodhën vetëm bilardo ruse. Babai im rrezikoi ta kthente vëmendjen te pishina amerikane. Fëmijët shpejt mësuan ndërlikimet e lojës "jashtë". Specialistët ishin skeptikë për rivendosjen e përparësive. Parashikimet ishin shumë të zymta. Sidoqoftë, përkundër tyre, Stalevët shkuan në Pragë. Maxim ishte ndër 16 lojtarët e parë në botë në EuroTournament, rezultatet e Evgeny ishin shumë më modeste.

Në 1995 dhe 1996 ai tashmë zuri shkallën më të lartë të podiumit pas kampionatit në Poloni, mori pjesë në kampionate dhe turne evropianë. Adoleshenti tregoi rezultate të shkëlqyera në garat e brendshme dhe kampionatin botëror në bilardos ruse. Në moshën 17 vjeç, Evgeny u njoh automatikisht si kampion absolut: ai fitoi të gjitha kampionatet e vendit.

Majat e reja

Federata Ruse mbështeti iniciativën për të praktikuar bilardo ruse, në të cilën vëllai i madh u bë kampion i vendit. Më i riu, nga ana tjetër, fitoi pesë turne në Poloni brenda një muaji në 1996. Në finalen e "American" të mbajtur në Moskë, Zhenya humbi ndaj vëllait të tij më të madh në finale. Sidoqoftë, sipas versionit të Shoqatës Ndërkombëtare të Bilardos Luzniy në Piramidë dhe Karolinë, Stalev Jr u bë i pari në botë në "piramidën Ruse".

Në Krasnodar, Yevgeny fitoi luftën për kampionatin absolut botëror në bilardos ruse në trekëmbësh. Ai gjithashtu fitoi kampionatin kombëtar në garën piramidale ruse. Në kampionatin MALBPK, Stalev ishte i dyti, fitoi titullin e Kampionit Absolut të Rusisë në kryeqytet. Në vitin 1997, atletja e re rikonfirmoi titullin kampion të Polonisë.

Nuk kishte konkurs për vëllezërit për shkak të mungesës së garave në pishinë në Rusi. Sidoqoftë, Zhenya "Amerikane" humbi ndaj Viktor Kirilenko nga Ufa në finalen e kampionatit kombëtar. Humbja u kthye në një nxitje të mirë për t'u përpjekur për lartësi të reja.

Stalev u bë i pari që mori pjesë në Kampionatin Botëror Piramida të Moskës, Kampionatin e Ngjarjeve të Hapura. Ai fitoi tre kampionate botërore në të gjitha llojet e bilardos ruse në 1998, duke u bërë Kampion Botëror Absolut në 1998.

Atleti gjithashtu fitoi fitore në gara jozyrtare. Në kampionatin botëror të zhvilluar midis ekipeve të klubeve si pjesë e ekipit të familjes, Evgeny përsëri u ngjit në shkallën më të lartë të podiumit.

Sporti dhe familja

Pas fitimit të kualifikimit për Kupën e Botës në Çikago. Filloi një turne njëmujor në Shtetet e Bashkuara. Gjatë udhëtimit, Stalev luajti në dhjetë turne me yje botërorë. Partnerët e tij ishin Corey Duel, Kim Davenport, Leonardo Andam, Jimmy Vetch. Në Amerikë, Stalev Jr iu nënshtrua një praktike për një muaj, duke përmirësuar aftësitë e tij në luajtjen e pishinës Amerikane.

Fitorja e Evgeny në Eurotour në pishinën e zhvilluar në Spanjë u bë një sensacion i vërtetë. Brenda një dite, lojtari i bilardos mundi katër kampionë të shumtë të Evropës. Në vitin 1999, Stalevs mbrojtën vendin e tyre në kampionatin botëror në English Cardiff. Evgeniy është një nga 16 lojtarët më të mirë në planet.

Ndryshe nga loja, atleti nuk ka qenë ende në gjendje të vendosë jetën e tij personale. Në fund të tetorit 2000, një fëmijë, vajza e Alevtin, u shfaq në familjen Stalev. Sidoqoftë, në vitin 2003, burri dhe gruaja u ndanë. Marrëdhënia mbeti miqësore, babai merr pjesë aktive në rritjen e vajzës së tij. Alya zgjodhi një karrierë si avokate.

Sportisti nuk thotë asgjë për ndryshimet në jetën e tij private. Dihet vetëm se ai ëndërron një familje të madhe dhe të paktën dy djem.