Patinatori I Figurave Evgenia Medvedeva: Biografia Dhe Jeta Personale

Përmbajtje:

Anonim

Kohët e fundit, lajmet dhe thashethemet e reja rreth patinatorit të famshëm Evgenia Medvedeva janë shfaqur vazhdimisht në shtyp. Ajo fiton me sukses çmime, pushton majat sportive. Koleksioni i saj përmban një numër të madh të medaljeve dhe titujve. Ekziston gjithashtu një rekord që Evgenia ishte në gjendje të vendoste gjatë kampionatit ekipor.

Patinatorja e talentuar dhe vajza e bukur Evgenia Medvedeva

Evgenia Armanovna Medvedeva lindi në nëntor 1999. Ndodhi në kryeqytet. Babai im merrej me veprimtari sipërmarrëse. Sidoqoftë, vajza mori emrin e gjyshes së saj. Mami - Zhanna Devyatova. Në rininë e saj, ajo gjithashtu shkoi për patinazh artistik. Ishte Zhanna ajo që së pari e çoi vajzën në sektorin e sporteve. Po, dhe Zhenya nuk ishte kundër tij, sepse pëlqente të shikonte shfaqjet e patinatorëve. Veçanërisht më pëlqyen programet konkurruese të Evgeni Plushenkos.

Trajneri i parë është Lyubov Yakovleva. Vajza filloi klasat e saj të para me emrin Babasyan dhe vetëm përfundimisht vendosi ta ndryshojë atë. Me kalimin e kohës, Yakovleva shkoi në leje lindjeje, dhe Elena Selivanova filloi të studionte me Evgenia. Vajza e re ia kushtoi tërë kohën trajnimit. Nuk kishte më forcë për lojëra me bashkëmoshatarët. Por Evgenia nuk u ankua kurrë. Përveç patinazhit, ajo ishte tërhequr nga piktura.

Në moshën 8 vjeç, Gruaja filloi të stërvitej nën drejtimin e Eteri Tutberidze. Evgenia e kuptoi që fëmijëria kishte mbaruar në moshën dhjetë vjeç. Ajo filloi të punojë edhe më shumë. Pas 2 vitesh, ajo filloi të përfaqësonte ekipin kombëtar. Disa kohë më vonë, u bë debutimi në Grand Prix. Patinatorja e talentuar ka anashkaluar me sukses rivalët e saj, pasi ka fituar linjën e parë.

Trajnimi zgjati shumë shumë. Por vajza nuk e harroi trajnimin. Ajo studioi shkëlqyeshëm në shkollë. Disiplina të tilla si historia dhe biologjia u tërheqën veçanërisht.

Karriera sportive

Suksesi i Eugene u ndihmua për të arritur tipare të tilla karakteri si puna e palodhshme dhe këmbëngulja. Pas debutimit të saj në Letoni në Grand Prix, vajza shkoi në Poloni. Dhe përsëri, Evgenia fiton. Ajo së pari u përball me një konkurrencë të ashpër ndërsa performonte në Japoni. Evgenia ishte në gjendje të fitonte vetëm vendin e tretë, duke humbur ndaj bashkatdhetarëve të saj.

Në vitin 2014 kishte gara të reja. Kampionati rus i solli asaj vetëm vendin e shtatë. Por duhet të kihet parasysh se vajza konkurroi me patinatorë figurash tashmë të rritur. Por midis të rinjve unë isha i katërti. Suksesi erdhi për disa muaj. Patinatori figura Evgenia Medvedeva u ngjit në podium, duke fituar vendin e dytë në Kupën Kombëtare në kategorinë e të moshuarve. Falë kësaj, ajo ishte në gjendje të performonte në arenën ndërkombëtare. Një rol të rëndësishëm në këtë ka luajtur fakti që Adelina Sotnikova u plagos.

Performanca në turneun e të rinjve i solli Eugenia medalje bronzi. Vetëm bashkatdhetarët mund ta kalonin vajzën. Periudha nga 2014 në 2015 ishte e suksesshme. Gruaja me besim kaloi dy faza të Grand Prix Cup. Gara u mbajt në Barcelonë. Nga rruga, Evgenia fitoi në të dy fazat. Duke folur në kampionatin rus, patinatori figura fitoi vendin e tretë. Por turneu i të rinjve solli medalje të arta. Pastaj kishte një udhëtim në Talin. Dhe përsëri Evgenia merr vijën e parë.

Në vitin 2015, vajza filloi të performonte në kategorinë e të rriturve. Ajo arriti rezultate të shkëlqyera në turneun në Sllovaki. Dhe shfaqjet në Milwaukee sollën fitore fare. Falë patinave të suksesshme në fazat e kaluara të Grand Prix, patinatorja e talentuar e figurave ishte në gjendje të shkonte në fazën përfundimtare. Si rezultat, ajo fitoi arin, duke mundur rivalë të tillë si Mao Assad dhe Elena Rodionova. Kampionati rus përfundoi me fitoren e Evgenia. Në vitin 2016, Evgenia së pari fitoi Kampionatin Evropian, dhe pastaj Kampionatin Botëror.

Duke folur në 2016 në Boston, ajo theu rekordin me 150, 10 pikë. Këtë vit Evgeniya ka fituar me sukses vendet e para në të gjitha startet. Si rezultat, u mor titulli Master i Sporteve. Ajo gjithashtu fitoi konkurset që u zhvilluan në vitin 2017. Një tjetër rekord u thye në Tokio. Në programin e shkurtër, Evgenia shënoi 80, 85 pikë.

Në vitin 2018, Evgenia performoi në Lojërat Olimpike. Një ditë më parë, ajo kishte përjetuar një traumë. Si rezultat, ajo bëri një gabim të vogël në programin e shkurtër, prandaj humbi ndaj Alina Zagitova. Nga rruga, numrat e treguar nga Eugenia ishin ndër më të bukurit.

Rruga drejt sukseseve të reja

Në vitin 2018, tifozët ishin në gjendje të shihnin patinatorin figurativ në shfaqjen televizive "Epoka e Akullit". Fëmijët ". Ajo u bë bashkë-nikoqire e Alexei Yagudin. Në të njëjtën kohë, u mor vendimi më i vështirë për të ndryshuar trajnerin. Evgenia falënderoi Eterin për gjithçka që bëri për të. Trajneri i ri është kanadezi Brian Orser. Lajmi çoi në një valë negativiteti. Sipas Eterit, Evgenia jo vetëm që nuk i foli asaj për t’u larguar, por edhe nuk iu përgjigj telefonatave. Vajza vetë nuk pranoi të komentojë.

Jeta personale

Si jeton një vajzë jashtë procesit të trajnimit? Evgenia pëlqen vërtet gjithçka që lidhet me kulturën aziatike. Ai preferon të dëgjojë muzikën e grupit Korean EXO, kënaqet me anime dhe vizaton shumë mirë. Sipas Eugenia, nëse jo për patinazh artistik, ajo mund të bëhet një artiste make-up. Ai preferon ta mbajë sekrete jetën e tij personale. Praktikisht nuk ka kohë për marrëdhënie dashurie, tk. të gjitha forcat janë shpenzuar në sport. Në biografinë e vajzës, nuk ka vend për intriga dhe romancë.

Patinatori i njohur ka një llogari në Instagram. Ai rregullisht kënaq abonentët me fotografi të reja, ndan arritjet sportive dhe ngjarjet që ndodhin në jetë. Aderon në mendimin se suksesi mund të arrihet përmes punës së palodhur për veten. Vetëm talenti nuk mjafton.