Panchenko Kirill Viktorovich: Biografi, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Kirill Panchenko është një futbollist rus duke luajtur si sulmues. Ai e filloi karrierën e tij në futbollin e madh nga ligat më të ulëta. Ai mori pjesë në turne nën ombrellën e KFK (klubet e kulturës fizike) dhe u rrit për të luajtur për ekipin kombëtar. Ai konsiderohej si një nga futbollistët e rinj më premtues me origjinë vendase.

Panchenko Kirill Viktorovich: biografi, karrierë, jetë personale

Kirill Viktorovich Panchenko është vendas i qytetit të Lipetsk. Lindur më 16 tetor 1989. Familja e djalit ishte atletike. Babai i tij Victor ishte një futbollist profesionist dhe luante në Premier League ruse. Prandaj, Cyril i ri tregoi dashurinë e tij për sportin që nga fëmijëria. Djali veçanërisht i pëlqente të luante futboll.

Biografia sportive e Panchenko filloi me kalimin në shkollën sportive CSKA. Sipas vetë Cyril, që nga fëmijëria, ai ishte duke rrënjosur për këtë klub "ushtri" dhe ëndërronte të dilte në fushë në të ardhmen me një fanellë të "kuqe-blu". Sidoqoftë, në ekipin e ri të CSKA, sulmuesi i ardhshëm nuk arriti të fitonte një terren të mirë. Pas kësaj, Kirill vendosi të ndryshojë shkollën e tij sportive. Panchenko mori arsimin e tij të mëtejshëm në futboll në shkollën me konvikt të futbollit të Lokomotivit të Moskës. Unë u tërhoqa për të luajtur për klubin e të rinjve "hekurudhor", por praktika nuk ishte e mjaftueshme për një lojtar që dëshironte të dilte në fushë në çdo ndeshje.

Fillimi i një karriere në klub

Në vitin 2008, Kirill Panchenko u largua nga Moska për të luajtur për ekipin nga divizioni i dytë, Stavropol Dynamo. Kalimi i sulmuesit nga ekipi i të rinjve në kampionatin e të moshuarve ishte i vështirë. Në sezonin e tij të parë, megjithëse Panchenko luajti për Dinamon më shumë se tridhjetë ndeshje, ai nuk mund ta demonstronte plotësisht talentin e tij. Cyril goditi portën e rivalëve vetëm dy herë.

Vitin pasues, 2009, sulmuesi bëri një përpjekje për të luajtur në një klub duke luajtur në një divizion më të lartë. Kirill u transferua në Nizhny Novgorod, por nuk arriti të bashkohej me skuadrën në mënyrë të përhershme (luajti vetëm gjashtë ndeshje). Pas kësaj, ai u kthye në Stavropol dhe luajti sezonin në klubin Stavropol - 2009.

Karriera e Panchenko në futbollin e madh rus

Puna stërvitore, mendimi i futbollit, inteligjenca e lojës dhe kreativiteti në posedimin e topit megjithatë kanë tërhequr vëmendjen e mbarështuesve nga ekipe ambicioze. Në vitin 2010, Panchenko filloi udhëtimin e tij për në Mordovia. Në sezonin debutues për Kirill, ekipi luajti në Divizionin e Parë të Kampionatit Rus të Futbollit, si rezultat i të cilit ishte në gjendje të depërtonte në FNL. Në 2011 - 2012, si pjesë e klubit të tij, Kirill Panchenko luajti më shumë se pesëdhjetë ndeshje, në të cilat ishte në gjendje të shënonte 15 herë. Performanca e sulmuesit dha një kontribut të rëndësishëm në suksesin e Mordovia, e cila në fund të sezonit, falë një vendi në renditje, arriti në Premier League.

Imazh
Imazh

Në verën e vitit 2012, Kirill Panchenko bëri debutimin e tij në ligën kryesore të futbollit rus. Skuadra e parë kundër së cilës luajti sulmuesi në Premier League ishte Lokomotiv Moscow. Kjo lojë u bë e paharrueshme për Kirill. Ai u bë autori i golit të parë të Mordovia në Premier League. Para pushimit të dimrit në kampionat, Kirill ishte në gjendje të dallonte veten edhe tre herë. Panchenko luajti 28 ndeshje për Mordovia në Premier League dhe shënoi pesë gola.

Pas klubit nga Saransk, Panchenko luajti për Tom. Vërtetë, ai nuk arriti të kalonte më shumë se një sezon në këtë ekip, sepse në 2014 sulmuesi Lipetsk filloi udhëtimin e tij në një klub të madh rus, të cilin sulmuesi ëndërronte që nga fëmijëria - një karrierë në PFC CSKA.

Imazh
Imazh

Më 11 korrik, Panchenko dhe ekipi i ushtrisë nënshkruan një kontratë pesë-vjeçare. Sulmuesi shënoi golin e tij të parë për CSKA në gusht 2014, duke shënuar golin e Torpedo.

Tashmë në 2014, Kirill ishte në gjendje të provonte veten në nivelin më të lartë Evropian - në ndeshjen e UEFA Champions League. Si pjesë e fazës së grupeve të turneut kryesor të futbollit për klube të Botës së Vjetër, Panchenko luajti kundër Romës "Roma". Loja përfundoi zhgënjyese për "njerëzit e ushtrisë", lojtarët e CSKA pësuan një humbje dërrmuese me rezultat 1: 5. Si pjesë e kampionatit të brendshëm, CSKA fitoi medalje argjendi në fund të sezonit 2014-2015.

Imazh
Imazh

Sezoni 2015-2016 ishte një sezon triumfues për Panchenko. CSKA e tij e famshme fitoi titullin e kampionatit, dhe vetë Kirill u shfaq në fushë 14 herë në sezonin "e artë" për sezonin "kuqeblu". Në këto lojëra, sulmuesi ishte në gjendje të dallonte veten vetëm dy herë. Përkundër gjithë zellit të tij, Cyril nuk arriti të rezervonte një vend në fushë që nga minutat e para. Më shpesh, sulmuesi dilte në ndërrime. Ndikohet nga mungesa e praktikës së lojës. Këta faktorë çuan në faktin se në 2016 Panchenko u transferua në një klub tjetër të Moskës - Dinamo.

Karriera e Kirill Panchenko në Dinamo të Moskës

Skuadra e Dinamos luajti sezonin 2016-2017 në kampionatin FNL. Kirill u thirr për të ndihmuar ekipin të fitonte divizionin dhe të kthehej në ligën elitare të futbollit kombëtar. Dhe kështu ndodhi. 24 golat e tij në 34 ndeshje jo vetëm që e bënë atë golashënuesin më të mirë të FNL, por gjithashtu e shtyu Dinamon në Premier League.

Për dy sezonet e ardhshme, Kirill mbrojti ngjyrat e Dinamos. Në mënyrë të përsëritur shkuan në fushë me shiritin e kapitenit. Në Dinamo Panchenko u bë udhëheqësi i vërtetë i sulmeve. Ai shënoi jo vetëm vetë, por gjithashtu shpërndau asistime për partnerët.