Olga Korobka: Biografi, Krijimtari, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Olga Korobka është një sportiste e famshme ukrainase. Gruaja ka titullin Master i Sporteve në peshëngritje dhe është pronare e një medaljeje argjendi në Lojërat Olimpike 2008. Përkundër forcës së saj fizike dhe qëndrueshmërisë së jashtme, një grua romantike jeton brenda Olgës.

Olga Korobka: biografi, krijimtari, karrierë, jetë personale

Biografia

Kampioni i ardhshëm olimpik lindi në 1985 në një qendër të vogël rajonale. Popullsia e qytetit ishte pak më shumë se 10 mijë njerëz. Prindërit e Olgës jetuan modestisht. Mami ishte një amvisë dhe kryefamiljari punonte si roje sigurie.

Olga ka një fizik të madh që nga lindja. Ajo lindi me peshë më shumë se 4 kilogramë. Familja gjithmonë besonte se vajza shkonte tek gjyshi i saj. Vajza shkoi në një shkollë të rregullt dhe në moshën 9 vjeç ajo filloi të merrej me peshëngritje. Herën e parë ajo trajnoi në bodrumin e shkollës.

Pas prezantimit të certifikatës, Olga dorëzoi dokumente në Universitetin Agrar. Kur vajza ishte 18 vjeç, ajo shkoi në konkursin e saj të parë serioz. Në Vancouver, një atlet i ri fitoi një medalje bronzi nderi.

Imazh
Imazh

Karriera sportive

Në vitin 2006 Olga Korobka mori pjesë në gara sportive në Santo Domingo. Për të performuar me sukses, vajza mbërriti atje pak më herët dhe i dha trupit një mundësi për t’u ambientuar me sukses. Ajo përsëri zuri vendin e tretë.

Imazh
Imazh

Fitorja e parë i erdhi atletit ukrainas në Kampionatin Evropian në të njëjtin vit. Ajo garoi në kategorinë e peshave të mesme dhe fitoi medaljen e artë me rezultatin e gati treqind kilogramëve.

Në vitin 2007 Olga shkoi në Francë për kampionatin. Reparti i SC Dynamo garoi në të njëjtën kategori peshe, por këtë herë ajo përmirësoi rezultatin e saj të vitit të kaluar dhe i la rivalët e saj shumë prapa. Në kampionatin tjetër në Tajlandë, Korobka tregoi një rezultat më të keq dhe humbi çmimet ndaj një kineze dhe një koreane. Por Olga nuk u largua nga podiumi: ajo mori një medalje bronzi.

2008 i solli atletit titullin e tre herë kampionit të Evropës. Suksesi i saj i pabesueshëm nuk kaloi pa u vërejtur në vendin e saj të lindjes. Gratë ukrainase u frymëzuan nga shembulli i bashkatdhetarit të tyre dhe u futën në peshëngritje. Atletët adhuroheshin nga tifozët, turmat e tifozëve i rrethonin me vëmendje dhe mbështetje.

Imazh
Imazh

Në Lojërat Olimpike të Pekinit, gruaja arriti fitoren më të shquar në karrierën e saj sportive. Olga Korobka mori një medalje argjendi, e cila u bë e vetmja për ekipin kombëtar të peshëngritjes.

Katër vjet më vonë, atletja ukrainase u gjend në qendër të një skandali doping. Mostrat e saj ishin pozitive dhe studimet pasuese vetëm konfirmuan rezultatin fillestar. Për shkak të kësaj, ajo u skualifikua në prag të Lojërave Olimpike.

Jeta personale

Olga Korobka është e martuar. Ajo u bë nënë në vitin 2016. Djali i saj i porsalindur, ashtu si fëmijëria e saj, dallohet nga një fizik i fortë. Atletja tani është e angazhuar në stërvitje në vendlindjen e saj. Në kohën e saj të lirë, Olga pëlqen të lexojë romane detektive dhe të kërcejë.