Julia Belyaeva: Biografi, Krijimtari, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Julia Belyaeva është një nga gardistet më të suksesshme Estoneze epee, medalistja e shumëfishtë e kampionateve Botërore dhe Evropiane. Ajo studion nën drejtimin e tezes së saj, me kohë të pjesshme, një trajnere me përvojë, Natalia Kotova.

Julia Belyaeva

Biografia

Periudha e hershme

Julia Belyaeva lindi në qytetin estonez të Tartu më 21 korrik 1992. Vajza tregoi interes për kulturën fizike që nga fëmijëria e hershme. Nga mosha gjashtë vjeç, Julia studioi vallet popullore dhe këndimin koral. Më vonë fillova të shkoja në kampe sportive. Belyaeva shoqërohej kudo nga motra e nënës së saj, Natalya Kotova. Edhe atëherë, ajo konsiderohej si një nga trajneret më të mira të skermës në rajon. Ishte falë tetos Natasha që fati i sportit të Julisë u paracaktua. Në moshën 8 vjeç, ajo tashmë ishte kontrolluar me mjeshtëri me një shpatë.

Karriera

Vitet e para të trajnimit treguan se, nëse dëshirohet, Julia mund të arrijë arritje të larta. Vajza ishte e gatshme të praktikonte çdo ditë, demonstroi teknikë të mirë dhe efikasitet.

Imazh
Imazh

Në vitin 2012, në Kampionatin Evropian në Legnano, Yulia Belyaeva, duke punuar në një ekip me Irina Embrich, Christina Kuusk, Erica Kirpu, u dha një medalje bronzi. Një vit më vonë, në Zagreb, vajzat përmirësuan performancën e tyre, pasi kishin arritur çmimin e dinjitetit të artë.

Imazh
Imazh

2013 solli një tjetër fitore. Në Kampionatin Botëror, Julia arriti në finale dhe anashkaloi me besim të famshmen Anna Sivkova, e cila luan për Rusinë.

Sukses i ri - në vitin 2015 në Zvicër në Kampionatin Evropian, ekipi Estonez, i cili përfshinte Yulia Belyaeva, fitoi argjendin.

Në verën e vitit 2016, në Kampionatin Evropian në Torun, atletja tregoi një nivel të lartë të aftësive të shpatës, ndihmoi ekipin e saj për të marrë medaljen e artë në turneun ekipor.

Imazh
Imazh

Viti tjetër ishte veçanërisht i suksesshëm për Julia. Në Kampionatin Botëror, Estonezi fitoi një medalje bronzi në shpatën personale. Ajo përsëriti suksesin e saj në Kampionatin Evropian.

Në kampionatin botëror, ajo solli medaljen e parë të artë në kampionatin ekipor në historinë e vendit të saj të lindjes. Pas kësaj ngjarjeje, Belyaeva u njoh si atletja më e mirë e vitit. E gjithë Estonia është krenare për këtë vajzë edhe tani.

Imazh
Imazh

Në vitin 2018, Julia u bë e treta në turneun individual dhe në kampionatin ekipor të Kampionatit Evropian për të dytën herë radhazi. Me këtë ajo fitoi respektin e akoma më shumë adhuruesve të skermave.

Aktualisht, Julia vazhdon të ndërtojë një karrierë sportive, por gjithashtu ka kohë të merret me arsim. Ajo studion në Shkollën Mjekësore Tartu. Edhe miqtë e ngushtë të vajzës nuk marrin përsipër të thonë nëse Belyaeva do të punojë në të ardhmen me profesion.

Për të tashmen dhe të ardhmen

Julia Belyaeva është ende e përqendruar ekskluzivisht në sport. Vajza ka shumë pak kohë të lirë. Ajo preferon ta shpenzojë atë në arsim dhe udhëtime. Kampionia nuk reklamon jetën e saj personale, por ajo ka pranuar në mënyrë të përsëritur para gazetarëve se ëndërron një familje të madhe, ku fëmijët me siguri do të shkojnë për sport.