Jason Brown: Biografi, Krijimtari, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Jason Brown është një patinator i shquar figurash që përfaqëson Amerikën. Shtë në pozitën e pestë në renditjen ndërkombëtare të unionit të patinazhit.

Jason Brown
Jason Brown

Biografia

Periudha e hershme

Jason Brown lindi në Los Anxhelos më 15 dhjetor 1994. Prindërit e tij e vunë atë në patina në moshën 4 vjeç. Djali mësoi të bënte patinazh në seancën e dytë të trajnimit. Mami nuk e shpërfilli një potencial të tillë. Ajo i tregoi trajnerit të fëmijëve për arritjet e para të djalit të saj, i cili menjëherë e çoi Jason në sektorin e tij.

Jasonit nuk i pëlqente të shkonte në shkollë. Unë mbarova klasën për të shkuar në patinazh në arenën e akullit. Familja ishte dashamirëse për hobi të fëmijës, por ata vendosën një kusht - të marrin një certifikatë të arsyeshme të arsimit të mesëm. Djali nuk zhgënjeu. As ai nuk u largua nga sporti.

Karriera

Debutimi i tij në Kampionatin e Juniorëve të SH. B. A. u zhvillua në vitin 2010. Brown shënoi numrin maksimal të pikëve. Ai gjithashtu arriti dy herë në finalen e Grand Prix të Juniorëve.

Jason vazhdimisht deklaroi veten në kampionatin botëror të juniorëve, por nuk u ngrit mbi shkallën e dytë të podiumit. Por kolegët e tij kanë pushtuar vazhdimisht të gjithë podiumin e turneut. SHBA është e famshme për shkollën e saj të patinazhit të vetëm.

Në vitin 2001, Brown bëri debutimin e tij në konkursin e të moshuarve. Konkurrenca ishte shumë më e fortë sesa në fillimet e të rinjve. Jason nuk mund të demonstronte një nivel të lartë të patinazhit për një kohë të gjatë.

Imazh
Imazh

Sezoni Olimpik ishte i suksesshëm. Atletja arriti të bëhet nënkampion në Gjermani, por nuk arriti të shkojë në finale.

Në Kampionatin Amerikan 2014, Jason bëri patinazh, duke fituar vlerësimet më të larta në garën e tij të parë. Ai përfundoi i treti në programin e shkurtër. Kjo e mbylli rrugën e fitores. Brown fitoi medaljen e argjendtë. Të nesërmen, ai u përfshi në skuadrën amerikane për 22 Lojërat Olimpike. Në programin falas, Brown përfaqësoi Shtetet e Bashkuara në vendin e katërt. Falë qiradhënies së mirë, shanset e ekipit për bronz janë rritur.

Testi i parë ndërkombëtar solli Jason vendin e 3-të. Regjimi i tensionuar shkatërroi atletin, ai nuk pranoi të garonte në kampionatin botëror.

Në vjeshtën e vitit 2014, Jason Brown u bë kampion i turneut gjerman në Nebelhorn. Një muaj më vonë, ai tregoi një paraqitje të dobët në fazën e Moskës, duke u vendosur në mes të tabelës. Në Kampionatin Amerikan, ai fillimisht ishte favorit dhe fitoi titullin kryesor.

Imazh
Imazh

Dimri 2015 është një periudhë emocionuese në jetën e një sportisti. Jason garoi në kampionatin Korean, duke hyrë në gjashtë patinatorët më të mirë. Sezoni përfundoi me Kupën e Botës në Japoni. Brown solli në shtëpi një medalje të artë.

Performanca e parë në sezonin e ri u zhvillua në Kupën e Lombardisë. Brown nuk kishte disa pikë për të arritur vendin e parë. Por paraqitjet në akullin e kampionateve të tjera ishin më pak të suksesshme.

Brown hapi sezonin e tij të dytë olimpik me një medalje argjendi në Anaheim. Ai tregoi një rezultat të ngjashëm në Bergamo, dhe më vonë në Kanada.

Në fund të sezonit, Jason vendosi t'i thotë lamtumirë trajnerit të tij. Që nga viti 2018 ai ka punuar nën drejtimin e Brian Orser.