Anna Shevchenko: Biografia, Krijimtaria, Karriera, Jeta Personale

Përmbajtje:

Shevchenko Anna Vitalievna është një skiator i famshëm Kazakistan. Pjesëmarrës i Universiades 2017 në Alma-Ata, fitues i një medalje të artë.

Anna Shevchenko: biografia, krijimtaria, karriera, jeta personale

Biografia

Sportisti i ardhshëm lindi në gusht 1993 në të katërtin. Që në moshë të vogël, vajza ishte shumë aktive dhe i pëlqente të merrej me sport. Prindërit për një kohë të gjatë nuk mund të vendosnin për zgjedhjen e sektorit të sporteve. Kur Anya ishte në shkollën e mesme, ata filluan të shkonin për ski në edukimin fizik dhe zgjedhja u ndal në seksionin e skive. Në moshën dhjetë vjeç, ajo filloi të merrej me këtë sport në një nivel serioz.

Vajza u mësua shumë shpejt dhe filloi të përparonte nga viti në vit. Në nivelin e të rinjve, ajo shpejt arriti rezultate të larta dhe u pranua më pas në ekipin kombëtar të Kazakistanit. Ajo mori pjesë në kampionatet botërore tre herë.

Karriera profesionale

Imazh
Imazh

Në vitin 2013, nën drejtimin e rreptë të mentorit të saj Alexander Kursakov, Anya Shevchenko kaloi të gjitha standardet e nevojshme dhe mori titullin Master i Sporteve. Në të njëjtin vit, ajo bëri debutimin e saj për të moshuarit në Kupën Botërore të Skive. Ajo gjithashtu mori pjesë në garat që u mbajtën në Bjellorusi, fitoi një medalje bronzi atje.

2014 i solli atletit një shpërndarje të tërë çmimesh të ndryshme. Në kampionatin kombëtar të Kazakistanit në ndjekje prej 5 km, vajza fitoi një medalje të artë. Në startin masiv, ajo përfundoi e treta dhe fitoi bronzin. Në fazën ndërkombëtare FIS, të mbajtur në Kontiolahti, Shevchenko fitoi garën pesë kilometra në stilin klasik dhe shtoi një tjetër ari në bankën e saj të derrkucit.

Imazh
Imazh

Suksesi i vërtetë i erdhi atletit të talentuar në vitin 2017. Në Universiadën në shtëpi, e cila u mbajt në Almaty, Anna fitoi pesë çmime të ndryshme në të njëjtën kohë. Tre prej tyre janë prej bronzi në garën e 15 km, klasike 5 km dhe 5 km ndjekje. Në stafetën 3x5 km, Shevchenko fitoi një medalje argjendi. Dhe një triumf i vërtetë e priste skiatorin në stafetën e ekipit të përzier, ku ekipi kombëtar i Kazakistanit mori medaljen e artë.

Përveç çmimeve sportive, performanca triumfuese në garat në shtëpi i solli vajzës apartamentin e saj. Të impresionuar nga suksesi i atletëve, zyrtarët vendosën të inkurajojnë skiatorët. Dhe guvernatori i rajonit Pavlodar, nga ku vjen Anna, i dha vajzës çelësat e banesës për kontributin e saj në fitore.