Traore Lasina: Biografia, Karriera, Jeta Personale

Përmbajtje:

Anonim

Traore Lasina është një sulmues i famshëm Ivorian i cili, pavarësisht moshës së tij të re, arriti sukses të madh në futbollin profesionist. Sot biografia e tij sportive vazhdon në klubin hungarez "Ujpest".

Traore Lasina: biografia, karriera, jeta personale

vitet e para

E famshmja Traore Lasina lindi më 20 gusht 1990 në qytetin Abidjan, qendra më e madhe ekonomike dhe kulturore e Bregut të Fildishtë në bregun perëndimor të Afrikës. Në këtë qytet, ku filloi biografia e Traore, dhe sot jeton nëna e tij, e cila i dha djalit të saj rritje të lartë, të cilën ajo, nga ana tjetër, e mori nga gjyshi i saj.

Edhe në fëmijëri, djali u dashurua me sport, por i dha përparësi futbollit. Futbollisti i ri demonstroi sukseset e tij të para në akademinë e futbollit të qytetit "ACEK Mimosas".

Në moshën 17 vjeç, atleti hapi një karrierë profesionale futbolli, ai ishte i ftuar në klubin "Stud Abidjan". Tashmë në sezonin e parë, i riu tregoi rezultate të mira: ai luajti 17 ndeshje dhe shënoi 2 gola. Në sezonin e ri, ai luajti 10 ndeshje dhe dërgoi 4 gola në portën e kundërshtarit. Klubi për të cilin luajti futbollisti nuk u ngrit lart në renditjen e kampionateve dhe kupave të vendit, kështu që ai nuk kishte një shans për të arritur rezultate të rëndësishme në atdheun e tij. Por sukseset e Traore tërhoqën vëmendjen e përfaqësuesve të klubeve evropiane.

Imazh
Imazh

CFR

Në vitin 2008, i riu u bë anëtar i klubit rumun të futbollit CFR nga qyteti i Kluzhit. Debutuesi luajti 6 ndeshje dhe shënoi 1 gol. Skuadra CFR u bë fituese në kampionatin kombëtar dhe pronare e Kupës Rumune. Gëzimi i fitores u trishtua nga fakti që Traore Lasina luajti të dy ndeshjet finale si lojtar rezervë.

Sezoni tjetër, 2009/2010, ishte më i suksesshmi për sulmuesin e CFR. Ai tregoi një punë të mirë: ai hyri në fushë 25 herë dhe shënoi 6 gola. Së bashku me shokët e tij të skuadrës, ai u bë kampion i Rumanisë dhe mori Super Kupën. Traore bëri paraqitjen e tij të parë në ndeshjet e Europa League, ku luajti 6 ndeshje dhe shënoi 2 gola.

Në Ligën e Kampionëve të ardhshëm, ai përsëriti suksesin e tij. Spektatorët sidomos kujtuan performancën e ndritshme të atletit në ndeshjet në shtëpi kundër Zvicrës së Bazelit dhe Romës Italiane.

Imazh
Imazh

Kuban

Në dimrin e vitit 2011, Traore Lasina nënshkroi një marrëveshje me klubin profesionist të Krasnodarit Kuban. Kontrata u lidh për 4, 5 vjet, sipas së cilës paga vjetore e lojtarit ishte 500 mijë euro, dhe shuma totale e marrëveshjes ishte 5 milion euro. Disa ditë më vonë, futbollisti hyri në fushë në një ndeshje miqësore me "Legia" të Varshavës për të zëvendësuar Sergei Davydov, i cili shënoi golin e parë. Me topin e dytë në portën e kundërshtarëve, Lasina i dha fund rezultatit përfundimtar të lojës. Gjatë takimit me Baku "Banants", atleti lëndoi ijen dhe iu desh të shërohej.

Së shpejti u zhvillua debutimi zyrtar i sulmuesit Kuban, kjo ndodhi në ndeshjen kundër Rubin Kazan. Ai shënoi golin e tij të parë në një takim me Spartak Moskën. Tifozët e ekipit njohën Traore si lojtarin më të mirë në maj 2011. Loja e tij e bukur u shënua gjatë ndeshjeve me Rostov dhe Perm Amkar. Në vitin e tij të parë në Rusi, lojtari shënoi 18 gola dhe bëri 5 asistime.

Imazh
Imazh

Anji

Në fund të qershorit 2012, u njoftua se sulmuesi do të transferohej në Anji Makhachkala. Klubi nga Dagestan pagoi për shumën e transferimit prej 18 milion euro. Debutimi i Traore me Anji u zhvillua kundër hungarezit Honved, ai kaloi 83 minuta në fushë. Së shpejti futbollisti mori pjesë në ndeshjen me Kuban, takimi përfundoi me fitoren e Anji.

Me klubin e ri Lasina arriti lartësi të mëdha. Anji u fut në grupin e Europa League. Ndeshja më e paharrueshme ishte kundër Liverpool anglez, ku Traore dërgoi golin e vetëm dhe e drejtoi ekipin drejt fitores.

Imazh
Imazh

"Monako"

Fillimi i vitit 2014 përkoi me transferimin e sulmuesit në klubin AS Monaco, transferimi kushtoi 10 milion euro. Por francezët i dhanë lojtarit në huazim para fundit të sezonit klubit anglez Everton. Tashmë në minutën e 5-të në ndeshjen me Swansea City, futbollisti hapi rezultatin, por u dëmtua dhe humbi pjesën tjetër të sezonit. Në sezonin 2014/2015, Traore u kthye në AS Monaco dhe tregoi një lojë të bukur në kampionatin francez. Futbollisti tha se goli i shënuar kundër Saint-Etienne i dedikohet pronarit të Anji.

Imazh
Imazh

CSKA

Në korrik 2016, faqja zyrtare e Monakos raportoi se Traore do të luante për CSKA si huazim. Në katër ndeshjet e para, atleti nuk arriti të kënaqte audiencën me rezultatet e tij. Por shumë shpejt tifozët u befasuan nga ndeshja kundër Terek, e cila përfundoi me një rezultat dërrmues prej 3: 0, ku lojtari shënoi dy herë. Si pjesë e CSKA, futbollisti mori pjesë në kampionatin rus dhe ndeshjet e UEFA Champions League.

Sportisti kaloi sezonin e ri në kampionatin spanjoll si pjesë e ekipit Sporting, shënoi 2 gola, dhe më pas, si pjesë e ekipit Amiens, luftoi për vijën e lartë në renditjen e kampionatit francez, ku nuk mund të tregonte rezultate të rëndësishme.

Në ekipin kombëtar të Côte d'Ivoire

Për herë të parë në ekipin e Bregut të Fildishtë, kreu i ekipit kombëtar përfshiu Traore në 2010. Por lojtari nuk kishte një shans për të shkuar në kampionatin botëror. Vitin pasues, futbollisti u ftua përsëri në ekipin kombëtar të vendit, dhe në ndeshjen e parë kundër kombëtares libiane, ai shënoi një gol. Ndeshja miqësore mes ekipit kombëtar dhe ekipit austriak doli të jetë goditëse.

Në vitin 2013, futbollisti mori pjesë në luftën për Kupën e Afrikës, ku Bregu i Fildishtë mposhti kombëtaren egjiptiane me rezultat 4: 2.

Si jeton ai sot

Në shkurt të vitit 2019, sulmuesi nënshkroi një marrëveshje me klubin hungarez Ujpest. Lojtari i ri konsiderohet premtues dhe i kërkuar për shkak të teknikës së tij të qartë dhe lojës së mirë me të dy këmbët. Ai e lexon mirë ndeshjen, preferon të luajë në një barazim të shpejtë dhe shpesh dërgon topin në gol me shpejtësi të rrufeshme, duke mos e lënë kundërshtarin asnjë sekondë për të menduar. Ndër të metat e sulmuesit është se ai ekspozon tepër topin dhe, për këtë arsye, humbet shumë raste të mira. Pavarësisht kësaj, ekspertët shpresojnë shumë tek futbollisti, ata besojnë se ai mund të shënojë shumë gola të bukur.

Dihet pak për jetën personale të lojtarit, ka informacione për orientimin e tij jokonvencional. Sipas vetë futbollistit, ai është shumë i dhënë pas lojërave me video dhe të gjithë kohën e tij të lirë ia kushton betejave kompjuterike.