Sergey Bulygin: Biografi, Krijimtari, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Anonim

Sergey Bulygin është një biatletist i famshëm. Ai është një medalist i artë në Lojërat Olimpike të Sarajevës, një mjeshtër i sporteve dhe ka fituar disa kampionate botërore.

Sergej Bulygin

Sergey Bulygin është një biatletist i njohur. Ai u bë kampion i BRSS shumë herë, pasi pjesë e ekipit të tij fitoi 4 herë në stafetën e kampionateve botërore, është kampion olimpik në biathlon në 1984.

Biografia

Imazh
Imazh

Paraardhësit e Sergei janë nga Bjellorusia. Gjyshërit e tij jetonin në këtë vend në fshatin Ukhvala. Dhe vetë kampioni i ardhshëm lindi në korrik 1963 në fshatin Solovyovka, në rajonin e Novosibirsk. Pastaj familja u transferua në fshatin Tashara, pasi Sergei duhej të shkonte në shkollë dhe nuk kishte asnjë institucion të tillë arsimor në fshatin e tij të lindjes. Ndoshta nuk kishte asnjë atlet të famshëm nëse trajneri Ivanovsky V. N. nuk kishte arritur në shkollën e Sergei. Ishte ky njeri që hapi një klub skijimi në fshat.

Shumë nxënës vendosën të regjistrohen këtu. Sergei dhe vëllezërit e tij gjithashtu shkuan për të studiuar në këtë sektor.

Por orari i stërvitjes ishte i ashpër - duhej të vish në klubin sportiv deri në orën 6 të mëngjesit. Prandaj, shumë djem nuk mund ta duronin një orar të tillë dhe u larguan nga seksioni. Dhe Sergei dhe dy vëllezërit e tij mbetën.

Sportisti i ri kishte një jetë të vështirë në familje, pasi të dy prindërit pinin. Prandaj, ata i lanë tre djemtë e tyre në një shkollë me konvikt. Kohë pas kohe, gjyshja dhe tezja e tyre, të cilat jetonin atje në fshatin Tashara, vizituan fëmijët.

Karriera sportive

Imazh
Imazh

Pastaj trajneri Ivanovsky hapi një klub biatloni në bazë të seksionit të skive. Djemtë u zhvendosën këtu me kënaqësi. Sergey filloi të tregojë arritje sportive tashmë në këtë fazë. Duke parë suksese të tilla të talentit të ri, ai u përfshi në ekipin e të rinjve të BRSS. Pastaj Bulygin Sergey Ivanovich u regjistrua në ekipin kryesor të Unionit. Në atë kohë, ai ishte vetëm 19 vjeç.

Kur garat u mbajtën në Kirov-Chepetsk, Bulygin arriti të vrapojë 20 km në mënyrë të përsosur dhe, me një gabim, fitoi me një avantazh të madh. Pastaj ai u dërgua në kampionatin botëror. Ky konkurs u zhvillua në Anterselva. Kuarteti i biatletëve sovjetikë, së bashku me Bulagin, morën vendin e parë në stafetë.

Fiton dhe mungon

Imazh
Imazh

Në Lojërat Olimpike 1984 në Sarajevë, ekipi ishte i pasuksesshëm në gara individuale. Gara e stafetës u mbajt në ditën e fundit të garës. Dmitry Vasiliev vrapoi në fazën e parë. Ai solli 67 sekonda avantazh Yuri Koshkarov, i cili u vendos në fazën e dytë. Yuri gjithashtu arriti të mbrojë pozicionin drejtues, si dhe Algimantas Shalna, i cili kandidoi i treti. Por ky atlet humbi dy herë në gjuajtjen e fundit, dhe Bulygin shkoi në fazën e fundit me një vonesë prej 18 sekondash. Por ai arriti të arrijë atletin kryesor gjerman me vijën e parë, të marrë përsëri vendin kryesues dhe ta sjellë skuadrën e tij në medaljen e artë.