Ksenia Perova: Biografia, Krijimtaria, Karriera, Jeta Personale

Përmbajtje:

Sporti i madh kërkon që një person të përqendrojë plotësisht forcën e tij fizike dhe psikologjike. Shumë varet edhe nga kualifikimet e trajnerit. Kampionia olimpike Ksenia Vitalievna Perova filloi të praktikonte gjuajtjen me hark që në moshë të vogël.

Ksenia Perova

Kushtet e fillimit

Deri vonë, besohej se fëmijët e fshatit janë më të shëndetshëm se ata të qytetit. Këto vëzhgime konfirmohen nga tërheqja ushtarake dhe arritjet në sport. Ksenia Vitalievna Perova lindi më 8 shkurt 1989. Familja jetonte në qytetin Ural të Lesnoy. Në këtë vendbanim, gjatë projektimit dhe ndërtimit, janë krijuar të gjitha kushtet e nevojshme për edukimin fizik dhe sportet.

Imazh
Imazh

Nxënës dhe të rinj kishin mundësi të studionin në seksione dhe klube të ndryshme. Kishte një seksion të patinazhit figurativ në shesh patinazhi të brendshëm. Notarët dhe lojtarët e vaterpolos ishin të angazhuar në pishinë. Kishte edhe kushte të mira stërvitje për mundësit dhe boksierët. Ksenia Perova, si shumica e bashkëmoshatarëve të saj, provoi dorën e saj në forma të përshtatshme. Ajo luante basketboll. Unë dola në akull dhe u përpoqa të mësoja lëvizjet standarde të patinazhit figurativ. Ajo ndoqi seksionin e notit. Të gjitha këto sprova dhe prova nuk i tërhoqën ose frymëzuan.

Perova hyri në seksionin e harkut rastësisht. Njëherë, një mik i ngushtë e ftoi atë në një seancë trajnimi. Në shkollën sportive "Fakel" procesi i trajnimit ishte vendosur në përputhje me të gjitha rregullat dhe rregulloret. Në fillim, vajza studioi pa shumë entuziazëm. Arma ra nga dora. Shigjetat fluturuan në një drejtim krejt tjetër. Trajneri, i cili shihte cilësitë e nevojshme tek vajza, kishte shumë përpjekje për të mos u dorëzuar.

Imazh
Imazh

Hapat e parë

Pas shfaqjeve të para të suksesshme, Perova fitoi besim në aftësitë e saj. Ajo e mori të mirëqenë trajnimin intensiv. Në një fazë të caktuar të karrierës së saj sportive, një shigjetare premtuese duhej të kombinonte përgatitjen për gara dhe provime në shkollë. Ksenia u fut në ekipin kombëtar rus kur ishte gjashtëmbëdhjetë vjeç. Ishte e mundur për të marrë arsim të specializuar në përshtatje dhe fillime. Pas shkollës, ajo hyri në Institutin Ural të Edukimit Fizik.

Të gjitha turnet dhe rezultatet janë regjistruar qartë në biografinë e sportistes Ural. Karriera sportive e Perova po zhvillohet progresivisht, pa ngritje dhe ngritje. Duhet të theksohet se Ksenia shpesh fiton për shkak të cilësive të saj me vullnet të fortë. Në vitin 2008, në Kampionatin Evropian, ajo u bë medalistja e bronzit në kampionatin ekipor dhe zuri vendin e dhjetë në garën individuale. Një vit më vonë, në Kampionatin Botëror të Brendshëm, Perova fitoi bronzin e ekipit, por vetëm të 23-in në kampionatin individual.

Në turneun tjetër, i cili u mbajt një vit më vonë në Itali, skuadra ruse u bë kampione e Evropës, duke mundur ekipin spanjoll në gjuajtjen finale. Në renditjen individuale, Perova u ngrit në vendin e 17-të. Në këtë kontekst, është e rëndësishme të theksohet se saktësia e shigjetës që godet objektivin varet nga kushtet e motit. Nëse era fryn në mënyrë të qëndrueshme në një drejtim, atëherë qitësi, duke shënjestruar, bën korrigjimin e duhur. Me kalimin e viteve, drejtimi dhe forca e erës ndryshojnë, kështu që nuk duhet pritur rezultate të larta të gjuajtjes.

Imazh
Imazh

Rezultatet dhe mungesat

Gara e gjuajtjes me hark të çdo niveli është një sport ekipor. Secili anëtar i ekipit kombëtar jep kontributin e tij në fitoren e përgjithshme. Në pranverën e vitit 2012, Perova fitoi titullin e kampionit Evropian në garën individuale. Rezultati i arritur i siguroi asaj një vend në ekipin kombëtar të vendit për të performuar në Lojërat Olimpike në Londër. Këto Lojëra Olimpike ishin jashtëzakonisht të pafat për harkëtarët nga Rusia. Perova nuk ishte në gjendje të kalonte në çerekfinale, dhe ekipi mbeti pa medalje në vendin e katërt. Vajzat pësuan një humbje të bezdisshme dhe fyese për shkak të mungesës së përvojës. Kjo diagnozë është bërë nga ekspertët.

Në Kampionatin Botëror 2015, ekipi rus fitoi me besim medalje të arta. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se në gjuajtjen gjysmëfinale, rusët "qëlluan" harkëtarët koreanë. Kjo fitore dha forcë për luftë të mëtejshme. Fakti është se në Kore, gjuajtja me hark konsiderohet një sport kombëtar. Atje, edhe në shkolla, ata studiojnë lëndën përkatëse dhe përvetësojnë teknikën e gjuajtjes. Në finale, ekipi ynë mundi bindshëm atletët nga India.

Imazh
Imazh

Ese për jetën personale

Në Lojërat Olimpike 2016 në Rio de Janeiro, harkëtarët rusë fituan medalje argjendi. Ksenia Perova tashmë e famshme dhe autoritare ishte e pakënaqur me rezultatin e arritur. Ideja kryesore e drejtuar gazetarëve ishte që një sportist të mos ndalet në zhvillimin e tij. Shtë e nevojshme të punohet rregullisht dhe me qëllim, duke përmirësuar dhe lustruar dobësitë.

Në momentin aktual në kohë, detyra kryesore e ekipit kombëtar rus është të fitojë medalje të arta në Olimpiadën e ardhshme. Achshtë krijuar një rezervë e mjaftueshme për arritjen e qëllimit. Në vjeshtën e vitit 2017, Perova mori titullin e botës. Puna e madhe, krijimtaria dhe vetëbesimi janë potenciali kryesor i shigjetarëve rusë.

Jeta personale e Ksenia Perova është zhvilluar në mënyrë të besueshme dhe për një kohë të gjatë. Ajo është martuar ligjërisht për disa vjet. Burri dhe gruaja po rritin një vajzë. Kryefamiljari nuk ka asnjë lidhje me sportin. Perova u vlerësua me Medaljen për Shërbime ndaj Atdheut. Ajo u dha titullin Master i Nderuar i Sporteve të Rusisë. Sportisti po përgatitet për Lojërat Olimpike të ardhshme që do të mbahen në vitin 2020.