Gilles Simon: Biografi, Krijimtari, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Gilles Simon është një tenist profesionist i njohur nga Franca. Finalist i Kupës Davis 2010 në ekipin kombëtar. Fitues i 14 titujve ATP në teke.

Gilles Simon: biografi, krijimtari, karrierë, jetë personale

Biografia

Sportisti i ardhshëm lindi në dhjetor 1984 në 27 në qytetin francez të Nicës. Si shumica e atletëve profesionistë, Simon filloi stërvitjen shumë herët. Prindërit i dhanë yllit të ardhshëm sektorit të tenisit në moshën gjashtë vjeç. Gjatë fëmijërisë së tij, ai trajnoi në Fontaine. Pasi la shkollën, ai hyri në Institutin Kombëtar të Sporteve, i cili ndodhet në periferi të Parisit. Atje ai u interesua për muzikë dhe filloi të luante piano në konservator.

Përkundër gjatësisë së tij mbresëlënëse (183 cm), në rininë e tij ai ishte shumë më i shkurtër se moshatarët e tij dhe ishte shumë kompleks për këtë. Shumë mentorë të akademisë besuan se Simon nuk kishte një karrierë si lojtar tenisi. Gilles u frymëzua nga suksesi i atletit amerikan Michael Chang, i cili arriti lartësi të mëdha në tenis dhe në të njëjtën kohë kishte një lartësi relativisht të vogël për këtë sport (170 cm).

Karriera profesionale

Imazh
Imazh

Simon u shfaq për herë të parë në turne profesionistë tenisi në 2002. Gjatë sezonit, ai fitoi gjashtë turne të ndryshëm ITF. Dy vjet më vonë, ai bëri vizitën e tij të parë në turneun ATP, i cili u mbajt në Metz. Debutimi në nivelin më të lartë dështoi, Gilles humbi në ndeshjen e parë nga kundërshtari më me përvojë Marc Giquel.

Në vitin 2005, atletja fillestare fitoi ATP Challenger dhe arriti të shkonte në turneun e zhvilluar në Casablanca. Në këtë garë, Simon arriti në fazën çerekfinale. Në pranverën e të njëjtit vit, atletit iu dha një "kartë e egër", falë së cilës ai ishte në gjendje të merrte pjesë në turneun prestigjioz Roland Garos. Por, megjithë shpresat e vendosura tek atletët, ai nuk mund të përparonte përtej raundit të parë, ku humbi kundër atletit nga Franca Olivier Potians pa shumë mundim.

Imazh
Imazh

Lojërat në dyshe nuk kanë qenë kurrë të lehta për Simon, rezultati më i lartë i të cilit ai arriti të arrijë ishte në vitin 2007. Pastaj ai zuri vendin e 137-të në renditjen botërore të tenistëve, përsëri ky është rezultati më i mirë i francezit të famshëm. Një vit më vonë, Gilles vendosi edhe karrierën më të mirë në teke. Pastaj ai zuri vendin e shtatë në renditjen e teke. Deri më tani, ai është renditur vetëm i 55-ti në teke dhe 296 i dyfishtë.

Imazh
Imazh

Për vitin 2019, Simon vazhdon karrierën e tij dhe arriti të marrë pjesë në disa turne të rëndësishëm, por nuk arriti sukses të madh. Në një turne në Australi, ai arriti në gjysmëfinale, por humbi një fitore kundër një kundërshtari më të ri dhe më energjik. Në US Open, Gilles në raundin e dytë u takua me tenistin rus Andrei Rublev, i cili mundi me besim francezin në setin e parë, pas së cilës Simon vendosi të refuzonte pjesëmarrjen e mëtejshme në turne.