Nigel Mansell: Biografia, Krijimtaria, Karriera, Jeta Personale

Përmbajtje:

Shoferi anglez i garave Nigel Mansell është i vetmi atlet që ka fituar dy tituj kampion: Formula 1 (1992) dhe Seria Botërore CART (1993).

Nigel Mansell: biografia, krijimtaria, karriera, jeta personale

vitet e para

Nigel Mansell lindi në 1953 në Upton-on-Severn, në perëndim të Anglisë. Ai kaloi fëmijërinë dhe rininë e tij në Birmingham. Kryefamiljari, Joyce dhe gruaja e tij, Erica, nuk e kishin problem kur fëmija i tyre shtatë vjeç u hipi për herë të parë në timon. Duke parë një herë fitoren e garuesit skocez Jim Clark, djali vendosi të arrijë të njëjtat rezultate.

Imazh
Imazh

Fillimi i rrugës

Nigel e filloi karrierën e tij sportive vonë dhe ekskluzivisht me paratë e tij. Pasi arriti rezultate të mira në karting, ai hyri në Formula Ford. 23-vjeçari ka fituar 6 nga 9 gara, përfshirë garën e tij debutuese në Mallory Park. Në sezonin e ri, ai fitoi 33 fitore në 42 gara.

1977 i solli atletit fat të madh - kampionatin e "Formula Ford" britanik. Sidoqoftë, në të njëjtin vit, në garat kualifikuese, ai gati sa nuk theu qafën. Mjekët parashikuan paralizë të përkohshme dhe një lamtumirë në sport. Përkundër të gjitha parashikimeve, garuesi u arratis nga spitali dhe u kthye në stërvitje. Ai nuk do të hiqte dorë nga ëndrra e tij, sepse para aksidentit, atleti hoqi dorë nga një punë prestigjioze në fushën e hapësirës ajrore. Pasi përfundoi i 4-ti në Silverstone, Mansell vendosi se ishte koha për të kaluar në një fazë më të lartë.

Imazh
Imazh

"Formula-3"

Në këtë lloj konkursi, Nigel performoi në vitet 1978-79. Sezoni debutues i solli vendin e 2-të në renditje. Por makina nuk mund t'i rezistonte konkurrencës, kështu që marrëveshja me "Unipart" duhej të anulohej. Sezoni i ri i solli atij vendin e 8-të dhe një dëmtim të ri, këtë herë me rruaza të thyera. Sidoqoftë, stili i drejtimit dhe qëllimi i shoferit tërhoqi vëmendjen e pronarit të "Lotus", atij iu ofrua të kalojë një shofer prove për pjesëmarrjen në "Formula 1", të cilën ai e përballoi shkëlqyeshëm.

Imazh
Imazh

"Lotus"

Në 1980, Mansell u bashkua me ekipin Lotus. Përshtypja që ai bëri në krye të kompanisë, Colin Chapman, ishte e mjaftueshme për të marrë lejen për të bërë debutimin e tij në Grand Prix të Austrisë pas timonit të një makine eksperimentale. Gjatë garës, një zjarr filloi për shkak të një rrjedhje karburanti. Kalorësi mori djegie, por mbajti vendin e tij në ekip.

4 vitet e ardhshme nuk ishin të lehta për shoferin. Makinat Lotus nuk ndryshuan në besueshmëri, nga 59 startime ata arritën të vijnë në vijën e finishit vetëm 24 herë. Gjatë kësaj periudhe, rezultati më i mirë i atletit ishte medalja e bronztë e Formula 1. Paga e atletit anglez ishte 50 mijë paund në vit, ai merrte 10 mijë për secilën garë dhe Chapman paguante të njëjtën shumë për rrezikun. Një kontratë e tillë e bëri Nigel një milioner. Gjatë kësaj periudhe, ai u bë shumë i afërt me pronarin e "Lotus", atleti përjetoi largimin e tij të parakohshëm si një humbje personale. Pas kësaj, marrëdhëniet me kompaninë u përkeqësuan, udhëheqësi i ri nuk e respektoi kalorësin, por vazhdoi ta mbante atë në ekip.

Në një garë në Monako në 1984, ai befasoi shumë kur kaloi rivalët e famshëm. Por në një pistë të rrëshqitshme, ai humbi kontrollin e mëtejshëm dhe u tërhoq. Në Grand Prix në Dallas, anglezi humbi vetëdijen pikërisht në vijën e finishit, moti anormalisht i nxehtë u bë shkak i sëmundjes. Nigel humbi vendin e tij në ekip, por nga 2 oferta të reja nga "Arrows" dhe "Williams" pranuan të fundit.

Imazh
Imazh

Williams

Në vitin 1985, Mansell u bashkua me ekipin e Williams. Partneri i tij ishte Keke Rosberg, të cilin Nigel e konsideroi më të mirën në historinë e garave me motor. Sportisti mori numrin Red 5, i cili u bë nuskë e tij. Motorët Honda dhanë besim, atleti fitoi vendin e 2-të në Grand Prix të Belgjikës. Fitorja në Afrikë i solli garës së famshme një famë të merituar. Një numër fitoresh të reja e kanë ngritur atë në rangun e yjeve të mundshëm të Formula 1. Vetëm një aksident absurd e pengoi anglezin të fitonte titullin e kampionit në 1986 dhe BBC Sports e shpalli kalorësin personin e vitit.

1987 solli jo vetëm 6 fitore, por edhe një gabim të madh në Grand Prix të Italisë. Në kohën e aksidentit në pistën japoneze, atleti lëndoi shpinën. Sezoni i ri nuk i solli asgjë përveç pengesave. Në fund të 14 garave, ai kurrë nuk u ngjit në podium.

Imazh
Imazh

Ferrari

Performanca e Nigel si anëtar i ekipit Ferrari u bë një fazë e re në biografinë e tij sportive. Enzo Ferrarri e ftoi personalisht shoferin dhe i dhuroi atij makinën garuese. Përveç kësaj, makina ishte e pajisur me një kuti elektronike, por kishte probleme serioze me kutinë e shpejtësisë. Papërsosmëritë teknike bënë që kalorësi të skualifikohej nga garat në Kanada dhe Portugali. Për shkak të dështimeve, atleti ishte gati të largohej nga sporti, vetëm një kontratë me Williams lejoi që anglezi të vazhdonte rrugën e tij drejt fitores.

1991-1992 vjet

Marrëveshja e re me Williams u tregua më e suksesshme se ajo e mëparshme. Kutia e shpejtësisë së azhurnuar lejoi atletin të demonstrojë aerobatikë të garave, fitoret ndiqnin njëra pas tjetrës. Sidoqoftë, pasi përmblodhi rezultatet e vitit, doli që Nigel ishte i dyti në renditje.

Ai e filloi 1992 fitimtar, por një arrë që fluturoi një hap larg nga fundi e ktheu kalorësin prapa. Pas ndërrimit të rrotave, ai tregoi një kohë rekord dhe u bë kampion i Formula 1 përpara afatit.

Karriera e mëtejshme kampione

Në vitin 1993, Mansell u largua nga ekipi për t'u bashkuar me seritë amerikane CART. Tashmë gjatë garës së parë, i sapoardhuri u bë më i miri. Një numër startesh të pasuksesshme kompensohen për fitoret e reja. Nigel u bë shoferi i vetëm për të fituar të dy Formula 1 dhe CART në të njëjtën kohë.

Në vitin 1994, anglezi u kthye në Formula 1 dhe fitoi një numër fitoresh, të cilat i sollën atij një shumë të rregullt.

Në vitin 1998, duke drejtuar një Ford Mondeo, atleti fitoi titullin kampion në gara rrugore në Britaninë e Madhe.

Jeta personale

Ndërsa ishte ende student, Nigel u takua me Rosanna. Pas mbarimit të kolegjit në 1975, të dashuruarit u martuan. Djemtë e tyre Leo dhe Greg iu përkushtuan garave, vajza e tyre Chloe u shkollua si dizajnere.

Sot atleti i njohur jeton në një ishull në Kanalin Anglez. Jo shumë kohë më parë ai bleu një jaht, të cilit i dha emrin me fat "Red 5".