Orser Brian: Biografi, Karrierë, Jetë Personale

Përmbajtje:

Brian Orser është një patinator figurash kanadez, kampion bote, medalist argjendi olimpik. Pas përfundimit të karrierës së tij në beqar, ai u bë një trajner i suksesshëm, midis studentëve të tij janë fitues të garave më prestigjioze.

Orser Brian: biografi, karrierë, jetë personale

Fëmijëria dhe rinia

Brian lindi në 1961 në Belleville, Ontario, Kanada. Patinatori i ardhshëm ishte fëmija më i vogël midis 5 vëllezërve dhe motrave. Familja nuk i përkiste të pasurve, por Orseurs jetonin së bashku, fëmijëve u kushtohej shumë vëmendje.

Prindërit vunë re prirjen e djalit të tyre për patinazh artistik dhe e dërguan atë në një shkollë sportive. Aty u bë e qartë se ishte e nevojshme të fillohej më herët: në kohën e fillimit të trajnimit, Brian ishte tashmë 9 vjeç. Sidoqoftë, traineri i tij i parë Linda Leaver vendosi të shfrytëzojë një shans.

Karriera e patinatorit

Orser filloi me patinazh solo menjëherë. Ai fitoi kampionatin e tij të parë në 1977, por vitin e ardhshëm ishte më pak i suksesshëm: në Kampionatin Botëror për të Rinj, patinatori premtues i vetëm zuri vetëm vendin e katërt. Humbja nuk e shkurajoi patinatorin e ri. Tashmë në garat e ardhshme, ai përsëri u bë kampion, dhe që nga viti 1981 ai vendosmërisht bëri hapin e lartë të podiumit në të gjitha kampionatet kombëtare.

Në 1984, Orser fitoi medaljen e argjendtë në Lojërat Olimpike. Ai pati sukses në diçka që nuk e bëri asnjë patinator i vetëm - një aks trefishtë krejtësisht i pastër. Në Lojërat e ardhshme, shtatë herë kampioni i vendit mbajti flamurin e Kanadasë, por nuk u bë kampion - Brian Boitano ishte përpara tij, ndërsa Orser mori argjend. Pas Lojërave Olimpike, atleti njoftoi se po i jepte fund karrierës së tij si patinator.

Aktivitete trainuese

Pasi u tërhoq nga sportet amatore, Orser performoi në shfaqje akulli për 17 vjet. Sidoqoftë, me kalimin e viteve, shëndeti filloi të dështonte, ishte e nevojshme të ndryshohej rrënjësisht fusha e veprimtarisë. Një zgjidhje u gjet shpejt - ish-kampioni u bë trajner, duke drejtuar departamentin e patinazhit figurativ në një nga shkollat sportive në Toronto. Stili i punës së Brian bazohet në identifikimin e anëve më të forta të akuzave të tij, motivimin e duhur dhe mbështetjen psikologjike.

Midis studentëve të yjeve të Orser janë Kim Yu-Na, Javier Fernandez, Yuzuru Hanyu, Elizabeth Tursynbaeva, Sonia Lafuente. Kohët e fundit, medalistja e argjendtë e Lojërave Olimpike 2018, gruaja ruse Evgenia Medvedeva, u zhvendos nën krahun e trajnerit kanadez.

Jeta personale

Brian Orser është beqar dhe nuk ka fëmijë. Për një kohë të gjatë, ai fshehu orientimin e tij jokonvencional, nga frika se mos kjo mund të bëhej pengesë në karrierën e tij sportive. Sidoqoftë, më vonë ai megjithatë vendosi të dilte nga hijet dhe u takua me mirëkuptim të plotë midis kolegëve të tij.

Sot, Orser ka një marrëdhënie të ngushtë me Rajesh Tiwari, drejtori i fondacionit të tij. Fotografitë e çiftit shfaqen rregullisht në shtyp, gjë që absolutisht nuk i shqetëson studentët dhe kolegët e trajnerit të shquar. Vetë Orser është i sigurt se jeta e tij personale kurrë nuk ka qenë pengesë për të punuar, ai u jep të gjitha të mirat njerëzve. Akuzat e tij jetojnë në të njëjtin parim. Ndoshta kjo është garancia e fitoreve të tyre - e tashmja dhe e ardhmja.