Stepan Maryanyan: Biografia, Krijimtaria, Karriera, Jeta Personale

Përmbajtje:

Stepan Maryanyan është një nga mundësit më premtues Greko-Romakë. Ai ka disa fitore në kampionatet e Rusisë, Evropës dhe botës. Vetëm çmimi olimpik nuk është në derrkucin e Maryanyan dhe është ëndrra kryesore sportive për atletin.

Stepan Maryanyan: biografia, krijimtaria, karriera, jeta personale

Biografia: vitet e para

Stepan Mailovich Maryanyan lindi më 21 shtator 1991 në fshatin Dinskaya, afër Krasnodar. I ati e solli në sport. Kur Stepan ishte 9 vjeç, ai filloi të marrë pjesë në seksionin e mundjes greko-romake në fshat. Në fillim, ai nuk e pëlqente këtë sport për shkak të ngarkesave të mëdha. Stepan në çdo mënyrë të mundshme kundërshtoi klasat, iku nga trajnimi para kohe.

Sidoqoftë, babai i tij nuk e lejoi atë të linte sportet. Në familjet armene, fjala e prindit është ligj, kështu që Stepan vazhdoi trajnimin. Më vonë, në një intervistë, ai do të vërejë se i është mirënjohës babait të tij që nuk e la ta linte sportin. Në moshën 11 vjeç, Stepan u përfshi në procesin e stërvitjes dhe nuk mund të jetonte më pa mundje greko-romake.

Si adoleshent, Maryanyan morri pjesë në mënyrë aktive në konkurse të ndryshme me rëndësi si qyteti ashtu edhe rajonal. Në bankën e tij derrkucë gjatë asaj periudhe, disa dhjetra medalje të prerjeve të ndryshme.

Imazh
Imazh

Karriera

Kupa e Rusisë 2012 ishte gara e parë e suksesshme e Stepan midis të rriturve. Pastaj ai zuri vendin e dytë, i cili ishte shumë i lumtur. Në të njëjtin vit, Maryanyan mori argjend në Çmimin e Madh kushtuar kujtimit të mundësit të famshëm Ivan Poddubny. Në të njëjtin sezon, Stepan u bë i treti në kampionatin rus të mundjes Greko-Romake.

Viti tjetër ishte shumë i suksesshëm për Maryanyan. Ai fitoi të artën në dy turne të rëndësishëm: Çmimin e Madh të Ivan Poddubny dhe Kupën e Botës. Në kampionatin rus dhe Kupën e Kombeve Evropiane, Stepan ishte i treti.

Imazh
Imazh

Gjatë gjithë vitit 2014, Maryanyan nuk garoi për shkak të lëndimit. Sezonin tjetër, ai u bë kampion i Lojërave Olimpike Evropiane, të cilat u mbajtën në Baku. Në një intervistë, atleti pranoi se ajo fitore ishte më e paharrueshmja për të.

Në vitin 2017, Stepan ishte tashmë numri një "solid" në kategorinë e peshave deri në 60 kg në ekipin kombëtar rus të mundjes Greko-Romake. Ai e filloi sezonin me vendin e tretë në çmimin e madh të Ivan Poddubny. Në pranverë ai fitoi Kupën e Botës, dhe në verë ai u bë kampion i vendit për herë të parë dhe i garantoi vetes një vend në ekipin kombëtar për kampionatin e ardhshëm të planetit.

Imazh
Imazh

Maryanyan shkoi në kampionatin botëror, i cili u mbajt në Paris, për të fituar, por ai humbi një luftë dhe përfundimisht u bë i treti. Stepan ia kushtoi "bronzin" e tij Rusisë. Tre muaj më vonë, ai fitoi Kupën Evropiane të Kombeve.

Në verën e vitit 2019, Maryanyan përsëriti suksesin në Baku katër vjet më parë, duke u bërë edhe një herë fitues i Lojërave Evropiane. Tani të gjitha mendimet e atletit janë të zënë me përgatitjen për Lojërat Olimpike të Tokios.

Jeta personale

Stepan Maryanyan përpiqet të mos reklamojë familjen e tij. Në rrjetet e tij sociale, ju mund të shihni vetëm fotografi nga trajnimet dhe garat. Sidoqoftë, në një intervistë, atleti tha se ka një grua dhe një vajzë të vogël.