Kevin Anderson: Biografia, Krijimtaria, Karriera, Jeta Personale

Përmbajtje:

Kevin Anderson është një tenist i famshëm i Afrikës së Jugut i cili ka fituar një numër konkursesh profesionale. Në vitin 2017, atletja ishte ndër finalistët e turneut Grand Slam.

Kevin Anderson: biografia, krijimtaria, karriera, jeta personale

Kevin lindi në pranverën e vitit 1986 në Johanesburg. Prindërit e tij Michael dhe Barbara Anderson janë inxhinierë. Raketa e tenisit ishte në duart e djalit kur ai ishte 6 vjeç, dhe rivali i tij i parë në fushë ishte anëtari më i ri i familjes - vëllai Gregory. Jo pa arsye se tenisi është një nga pesë sportet më të njohura në Afrikën e Jugut.

Falë dashurisë për tenisin që babai i tij nguliti te djemtë, si dhe viteve të stërvitjes së vështirë, adoleshentët arritën rezultate të mira. Për një kohë të gjatë ata performuan në atdheun e tyre si të rinj, derisa u transferuan në Shtetet e Bashkuara. Atje, përveçse morën arsimin e lartë, vëllezërit luajtën për kampionatin studentor dhe sollën shumë fitore në Illinois. Përveç sportit kryesor, Kevin demonstroi sukses në atletikë dhe 800 metra distancë vrapimi.

Pasi mori diplomat e tij, Gregory u ftua të punonte në Akademinë e Tenisit të New York-ut dhe Kevin filloi një karrierë profesionale sportive.

Imazh
Imazh

Sportet profesionale

Për herë të parë, 18-vjeçari Anderson u vu re në 2004 në turnet e serisë "të ardhmes". Debutimi ishte i suksesshëm për atletin. Pas 3 vitesh, ai e ka dëshmuar veten mirë në serialin Challenger. Sukseset e tenistit e lejuan atë të kualifikohej në rrjetin e turneut ATP dhe solli një fitore tjetër në turneun e vështirë amerikan dhe garat në New Orleans.

Në vitin 2008, Kevin u kualifikua për Grand Slam Tournament në Australi, por u eliminua pas raundit të parë. Sidoqoftë, pas 2 muajsh, atleti u rehabilitua dhe fitoi një fitore të madhe në finalen e turneut ATP në Las Vegas. Jo të gjitha paraqitjet e tij në fushë ishin të suksesshme, por falë kualifikimit për shumën e shtatë ndeshjeve radhazi të fituara, Anderson arriti në finale dhe përfundoi në listën e Top 100 tenistëve më të mirë në botë. Në turneun në Wimbledon, ai arriti të arrinte në çerekfinalet e garës. Tenisti mori pjesë në Lojërat Olimpike 2008, të cilat u mbajtën në kryeqytetin kinez. Dhe megjithëse atleti i Afrikës së Jugut në gara individuale ra pothuajse menjëherë, në dyshe ai arriti në raundin e 2-të.

Në vitin 2009, Kevin fitoi me besim Challenger balta në San Remo, që atëherë balta është sipërfaqja e tij e preferuar. Gjatë kësaj periudhe, atleti u shoqërua me dështime, dhe renditja e tij botërore ra në vendin e 161-të. Por vitin e ardhshëm ai fitoi Challenger me zor dhe ishte në mesin e gjysmë-finalistëve të Atlantës.

Imazh
Imazh

Në kulmin e lavdisë

2011 doli të jetë një pikë kthese për tenistin. Përveç faktit që atleti u bë më i miri në fushat e Johanesburgut, ai fitoi turneun ATP për herë të parë. Në shfaqjet në Miami, Anderson arriti në çerekfinale dhe zuri vendin e 32-të në listën e tenistëve më të suksesshëm në botë.

2013 u bë më e suksesshmja në biografinë e atletit. Ai arriti në finalen e kampionatit Australian, pastaj u bë një finalist në Marok dhe përsëriti suksesin e tij të mëparshëm në Atlanta. Kevin arriti në fazën e 4-të të Roland Garros dhe raundin e 3-të të Wimbledon. Sa i përket shumës së treguesve, Anderson ishte në 20 lojtarët më të mirë në botë.

Në vitin 2014, ai i bëri njerëzit të flasin përsëri për veten e tij duke fituar turneun ATP në SHBA. Teknikë e shkëlqyeshme dhe një numër suksesesh të reja e ngritën tenistin në vijën e 12-të në renditjen botërore.

Dy vitet e ardhshme nuk ishin shumë të suksesshme për atletin. Ai u përndjek nga dëmtimet, dhe fitoret alternuan me humbje. Në garat e Grand Slam, tenisti mezi arriti në raundin e 3-të, gjë që ndikoi menjëherë në vlerësimin e tij. Kevin nuk mund të qëndronte në Top 50 dhe përfundoi në vendin e 67-të.

Imazh
Imazh

Sportisti humbi fillimin e sezonit 2017, por arriti në gjysmëfinale në turneun e argjilës në Estoril. Në garat në Francë, ai arriti në raundin e 4-të dhe në turneun në Uashington, ai arriti në finale për herë të parë dhe u ngjit në vendin e 15-të në listën e tenistëve më të mirë në planet. Në finalen e US Open, Anderson doli të ishte atleti më pak i titulluar në të gjithë historinë e turneut, gjë që nuk e pengoi atë të tregonte një rezultat të mirë.

Në vitin 2018, tenisti arriti në finalen e turneut në Pune dhe doli të ishte më i miri në garat e Nju Jorkut. Ai u bë një gjysmë-finalist në garën e Madridit dhe pati një fillim të suksesshëm në Kampionatin Wimbledon. Sapo në finale, ai u bë i pari Afrikano Jugor që arriti një rezultat kaq të lartë që nga viti 1985. Në përmbledhjen e rezultateve të vitit në mesin e raketave më të mira në botë, Anderson ishte në vijën e 5-të.

Sportisti hapi sezonin 2019 me një fitore në turneun në Pune. Pas kësaj ai mori pjesë në Kampionatin Australian dhe arriti në raundin e 3-të të Kampionatit Wimbledon.

Imazh
Imazh

Si jeton ai sot

Anderson arriti të shpërndajë mitin e tenistëve të pasur. Duke parë prapa, mund të themi se rruga për në sportet profesionale doli të ishte me gjemba dhe dredha-dredha për Kevin. Duke u ngritur në majë të famës, ai kapërceu shumë vështirësi dhe pengesa, por përdori shansin që fati i dha. Të gjitha fitoret e tij janë rezultat i punës së palodhur. Një tipar i atletit është rritja e tij e lartë - 203 centimetra, në lidhje me të cilën lojtari u përhumb nga problemet e gjurit, të cilave më vonë iu bashkuan disa operacione në bërryl, të cilat ndikuan në cilësinë e shërbimit.

Sot Kevin me mirënjohje flet për babanë e tij, i cili e solli atë në sport dhe e mbështeti atë gjatë gjithë kohës. Duke qenë një tifoz i madh i tenisit, Michael Anderson mësoi të luante nga librat vetë dhe filloi të stërviste fëmijët, duke ëndërruar t'i bënte ata lojtarët kryesorë. Vendimi i tij kryesor ishte që të dërgonte djemtë e tij për të studiuar, pavarësisht nga fakti se familja nuk kishte para të mjaftueshme.

Tani Kevin jeton në qytetin amerikan të Gulf Stream në Florida dhe stërvitet në një nga klubet në Çikago. Dihet për jetën e tij personale që në vitin 2011, atleti lidhi kurorën. Golfer Kelsey O Neil u bë gruaja e tij. Vajza shkoi për sport gjatë viteve të saj të studentit, kur ishte në kolegj, ku takoi burrin e saj të ardhshëm. Ajo ka marrë profesionin e llogaritarit, por nuk punon në specialitetin e saj. Vajza bën shaka se preferon "të numërojë paratë e burrit të saj sesa të huajt". Bashkëshorti po përpiqet të krijojë projekte të reja me bashkëshortin. Në një kohë, ajo drejtoi faqen e saj në internet dhe blogun Tour with Wife, duke u përpjekur të kontribuojë në mbështetjen e këtij sporti.

Kevin e kalon kohën e tij të lirë duke lexuar libra ose duke luajtur kitarë. Gara me vetura është gjithashtu hobi i tij. Kohët e fundit, lojtarja e tenisit ka qenë duke i kushtuar vëmendje çështjeve të mjedisit dhe duke avokuar për zvogëlimin e përdorimit të plastikës, duke përfshirë në gara të tilla të famshme si Wimbledon.